اتاق سرد سرور

تهویه اتاق سرور

در اتاق سرور، تامین سرمایش، تنظیم رطوبت و فیلتر کردن هوا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. کاهش رطوبت به زیر 20% خطر آسیب رسیدن به تجهیزات بدلیل الکتریسیته ساکن را افزایش میدهد و افزایش رطوبت به بالای 80% آسیب رسیدن به دلیل رطوبت زیاد را همراه خواهد داشت. همچنین آلاینده ها و ذرات معلق در اتاق سرور و دیتا سنتر باید دائما تحت کنترل باشند. از این رو انتخاب سیستم تهویه و سرمایش مناسب برای اتاق سرور، چالش اصلی مدیران شبکه برای جلوگیری از آسیب های احتمالی در آینده می باشد.

سیستم خنک کننده اتاق سرور

در طراحی و اجرای سیستم خنک کننده اتاق سرور، توجه به این نکته که کدام قسمت می بایست سرد باشد، جزو اصول اولیه طراحی به حساب می آید. تجهیزاتی مانند سرورها خودشان دارای سیستم تهویه داخلی یا فن هستند. این فنها به گونه ای طراحی شده اند که هوا از جلو به داخل کشیده شده و به پشت دستگاه و بیرون فرستاده می شود. پس با توجه به اینکه هوا از قسمت جلوی رکها تامین می شود، قسمتی که نیاز به سرد شدن دارد، جلوی رکها می باشد.

در اتاق سرور رک ها چسبیده به هم چیده می شوند. پس از چینش رک ها یک راهرو در جلو رک و یک راهرو در پشت رک ها ایجاد می شود. بنا بر آنچه در بخش محل خنک سازی اتاق سرور گفته شد راهروی جلویی رک ها سرد شده و به راهرو سرد معروف است. به راهرو پشت رک ها که حرارت ناشی از تجهیزات با آنجا منتقل می شود راهرو گرم گفته می شود.

در راه اندازی سیستم خنک کننده اتاق سرور ابتدا باید ببینیم کدام قسمت را می بایست سرد نگه داریم. تجهیزاتی نظیر سرورها دارای سیستم تهویه داخلی بوسیله فن می باشند. طراحی این فن ها بدین شکل انجام می شود که هوا را از جلو به داخل کشیده و از پشت دستگاه به بیرون می فرستند. با توجه به اینکه جلوی دستگاه ها رو به جلو رک بسته می شوند پس قسمتی که می بایست سرد شود قسمت جلوی رک می باشد. هوای خنک از قسمت جلو به داخل کشیده شده و هوای گرم از پشت خارج می شود.

اتاق سرد سرور

اتاق سرد سرور

برای اتاق سرور از سیستم های خنک کنندهای مختلفی از قبیل کولر گازی، سیستم سرمایش اتاق سرور از کف (Down Flow)، سیستم سرمایش اتاق سرور از پنل بین رک Inrow ، سیستم سرمایش اتاق سرور از داخل رک و … استفاده می شود. علاوه بر موارد ذکر شده، یکی دیگر از روشها اتاق سرد سرور است.

تولید هوای سرد و سیستم های خنک کننده مصرف انرژی بالای دارند. مقداری از هوای سردر تولید شده، توسط فن تجهیزاتی نظیر سرور به داخل رکها کشیده می شود  مقداری هم صرف سرد کردن محیط می شود. محدود کردن محیط برای خنک سازی، مصرف انرژی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. یکی از روشهای متداول ساختن اتاق سرد سرور است. اتاق سرد سرور یک سازه عموما شیشه ای است که در اطراف رکها می سازیم. قسمتهای بالا و کناری رکها توسط این سازه پوشیده می شود و هوای سرد داخل آن محصور میگردد. اتاق سرد سرور یکی از مقرون به صرفه ترین روشها برای کاهش هزینه های عملیاتی در سرتاسر دنیا شناخته شده است. در وبسایت www.nabers.gov.au نیز اتاق سرد سرو بعنوان یکی از ابزارها برای بهبود عملکرد دیتا سنترها عنوان شده است.

اتاق سرد سرور

مزایای اتاق سرد سرور

  • جلوگیری از اختلاط هوای سرد و گرم
  • امکان سفارشی سازی با توجه به موقعیت و زیرساختهای موجود
  • افزایش عملکرد و کاهش هزینه ها
  • تامین مداوم و مستقیم هوای سرد برای سرورها
  • امکان بهره مندی از بالاترین ظرفیت Load server
  • بهبود عملکرد تجهیزات

امکان طراحی و اجرای اتاق سرد سرور توسط شرکت توسعه نگار فرنام بصورت صفر تا صد از قبیل بازدید، برآورد هزینه، طراحی ،ساخت infrastructure ، درب بازشونده ، نصب متعلقات و … فراهم می باشد. امکان هماهنگی برای بازدید از پروژه های اجرا شده توسط این شرکت نیز فراهم می باشد.

فهرست