چاه ارت

چاه ارت و سیستم ارتینگ

در اصطلاح، چاه زمین مفهوم اتصال هر جریان الکتریکی به زمین است.
میله ارت یکی از قسمت های سیستم ارت است و استفاده از آن در ساختمان ها به منظور هدایت جریان الکتریکی بلافاصله به زمین ضروری است. سیستم اتصال به زمین از افراد و تجهیزات زمانی که برق نشسته و وصل است محافظت می کند.
ما با اتصال دستگاه های برق صنعتی، مخابراتی و خانگی با محلول اتصال زمین، یک سیستم اتصال به زمین ایجاد می کنیم.
سوراخ ارت باید دقیقا سوراخ شده و با توجه به حساسیت آن طوری طراحی و اجرا شود که مشکلی در سیستم ارت ایجاد نشود.زیرا در صورت بروز نقص یا اشکال نمی توان به طور کامل آن را برطرف کرد..
اتصال زمین مدارهای الکتریکی علاوه بر افزایش ایمنی و حفاظت در صورت از بین رفتن عایق باعث حفظ ایمنی می شود. همچنین از ایجاد ولتاژ جلوگیری کرده و از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری کنید.

مزایای

حفاظت از جان دلیل اصلی ساختن یک چاه خاکی و سیستم زمین است. حفاظت و ایمنی نیروی کار و حفاظت از وسایل الکترونیکی از برق ناخواسته – انتقال برق و اتصال برق به زمین – انتقال برق به دلیل اتصال قطعات فیزیکی مانند کف کاذب و شاسی و قفسه های فلزی و … و همچنین جلوگیری از ولتاژ بالا و رفع خطر صاعقه یکی دیگر از مزایای سیستم اتصال زمین است.

ساخت چاه ارت

چاه خاکی در اعماق زمین حفر می شود و تجهیزات مختلفی از جمله صفحه مسی و سیم مسی به آن جوش داده می شود. این صفحه به صورت عمودی در داخل گمانه قرار می گیرد و اطراف آن با مواد بنتونید پر می شود.
یک سیم مسی متصل به صفحه مسی به بیرون چاه کشیده شده و به صفحه جعبه متصل می شود و از آنجا به تمام وسایل برقی متصل می شود.کابل مسی لخت استفاده شده در گمانه باید به صفحه وصل شود. برای این منظور از جوش نقره مخصوص یا جوش CADWELD استفاده کنید. این کابل با استفاده از جوش Kodweld در سه نقطه به صفحه نمایش متصل می شود.
هنگام پر کردن چاه با خاک، مواد احیا کننده باید با آب و ژل کاهنده مخلوط شوند تا صفحه مسی به صورت دوغاب پر شود.
البته بهتر است با حفاری لوله پلیکا از بالا به پایین، رطوبت کافی در چاه حفظ شود و تا ارتفاع 30 سانتی متری از سطح چاه را با مواد کاهنده پر کنید. بقیه چاه باید با خاک رس، خاک گل آلود یا مخلوط با ماسه پر شود. برای نفوذ بهتر آب، قسمت بالا را باید با سنگریزه پر کرد.

لوازم و تجهیزات چاه ارت

در زیر به برخی ملزومات ایجاد و حفر چاه ارت اشاره می کنیم

1) صفحه مسی در چاه ارت

صفحات ساخته شده از فلز مس به صورت عمودی در داخل گودال زمین قرار می گیرند و پس از جوش کاری سیم مسی به این صفحه، انتقال بار  به راحتی از وسایل الکتریکی به زمین منتقل می شود.

2) سیم مسی

سیم مسی یکی از اجزای اصلی مورد نیاز برای حفر چاه ارت است.از آنجایی که فلز مس رسانای قوی الکتریسیته است، می تواند ولتاژ اضافی را گرفته و به زمین منتقل کند. این سیم به صفحه مسی متصل می شود و بار الکتریکی اضافی را از وسایل الکتریکی گرفته و در نهایت به زمین منتقل می کند.

3) میله مس

میله یا الکترود مسی در واقع یک میله گالوانیزه قوی است که جزء تجهیزات چاه ارت می باشد و در جاهایی که امکان کندن زمین و اتصال کابل به آن وجود ندارد به عنوان صفحه مسی استفاده می شود و به دلیل ساختار محکمی که دارد به راحتی می توان آن را داخل زمین کوبید.

4) بنتونیت

بنتونیت مخلوطی از زغال و نمک است که به عنوان ماده چسبنده در اجرای چاه ارت استفاده می شود و حفره های اطراف را پر می کند.

5) مواد یا ژل کاهنده مقاومت زمین

این ماده با داشتن رسانایی الکتریکی بالا باعث کاهش مقاومت الکتریکی زمین و افزایش راندمان سیستم اتصال به زمین می شود.

6) دریچه بازدید

شیر بازرسی و آزمایش چاه ارت یکی از تجهیزاتی است که سیستم اتصال زمین را تکمیل می کند.دریچه بازرسی چاه زمین روی زمین قرار می گیرد و سیم ارت که از یک طرف به صفحه مسی جوش داده می شود از طرف دیگر به شین ارت داخل  شینه وصل می شود و از آنجا به باکس برق ساختمان متصل می شود. .

7) اتصالات چاه زمین

اتصالات زمین برای راه اندازی سیستم چاه ارت ضروری است. در واقع برای ایجاد این چاه باید تمام مراحل انجام شود تا ولتاژ اضافی که می تواند به وسایل الکترونیکی یا افراد آسیب برساند خنثی و به زمین منتقل شود.

8) عمق چاه زمین

هنگام حفر چاه ارت  به طور کلی می توان دو نوع گودال عمیق و سطخی  ایجاد کرد. عمق چاه برای ساختمان ها و منازل مسکونی حدود سه تا پنج متر است و برای مراکز صنعتی، دیتاسنتر ، کارخانه ها، ادارات و سازمان ها باید چاه به عمق 6 تا 12 متر حفر شود.

9) انتخاب محل چاه ارت

محل چاه ارت یکی از نکاتی است که باید لزوم رعایت آن را درک کنیم. هدف از حفر چاله، رسیدن به رطوبت خاک در عمق کمتر است، بنابراین بهتر است در جاهایی که خاک رطوبت بیشتری دارد، چاله ایجاد شود. مکان هایی مانند باغ یا باغ بهترین مکان ها هستند.

10) چاه ارت دیتاسنتر

سیستم ارتینگ اتاق سرور بسیار مهم است و از آسیب دیدن تجهیزات جلوگیری می کند. در طراحی و بازطراحی خوب زمین همانطور که به مرکز داده مربوط می شود، باید کمی متفاوت عمل کرد. چاه خاکی اتاق سرور باید از چاه های ارت دیگر دور باشد. دلیل این امر عدم عبور جریان از چاه است. و سپس جریان می تواند به ریل های دیگر نشت کند و باعث آسیب بیشتر شود. مقاومت زمین مرکز داده باید کمتر از 2 اهم باشد.

11) شینه کشی در اتاق سرور

شینه کشی فرآیندی است که در آن یک طرح شطرنجی با نوارهای مسی روی زمین ساخته می شود. این شینه  معمولا بین پایه های کف کاذب کشیده می شود. به طور معمول، سیستم های با قطر 3 سانتی متر با قطر تا 5 میل برای اتاق های سرور مشترک استفاده می شود.

12) همبندی

در نهایت، برای کاهش اثرات الکترومغناطیسی،  سیستم های ارتینگ با هم همبندی می شوند. در این روش بین اتصالات از ادوات حفاظتی استفاده می کنیم تا در حادثه ای از انتقال جریان شدید جلوگیری کند.

فهرست