طراحی و راه اندازی اتاق سرور

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. راهکارها
  4. chevron_right
  5. اتاق سرور
  6. chevron_right
  7. طراحی و راه اندازی اتاق سرور

اتاق سرور

اتاق سرور از نظر محیطی، فضای کنترل شده ای است که هدف اصلی آن استقرار تجهیزات و کابل کشی سیستم های کامپیوتری و دیگر سیستم های مخابراتی است. اتاق سرور باید دارای استاندارد NFPA75 باشد.
طراحی و راه اندازی اتاق سرور و یا ساخت اتاق سرور یکی از خدمات ارائه شده توسط تیم توسعه نگار فرنام می باشد. استانداردها و دستورالعمل های زیادی وجود دارد که باید هنگام ساخت اتاق سرور  به دقت مورد بررسی قرار گیرند که در ادامه به برخی از آنها اشاره میشود.

موقعیت مکانی

هنگام انتخاب محل اتاق سرور، اجتناب از انتخاب مکان هایی که با اجزای ساختمانی مانند آسانسور، دیوارهای اصلی خارجی و یا دیگر دیوارهای ثابت ساختمانی محدود شده اند، به علت عدم گسترش آتی ضروری است. همچنین طبق استاندارد ANSI/TIA-569-B، امکان حمل و نقل و جابجا کردن تجهیزات بزرگ به داخل اتاق مهیا شود.

اتاق سرور حتما باید دور از منابع مولد تداخل الکترومغناظیسی قرار گیرد. ترانسفورماتورهای منبع تغذیه الکتریکی، موتورها، ژنراتورها، تجهیزات اشعه X، ایستگاه های فرستنده رادیو و رادار و تجهیزات Induction Sealing از این نوع هستند.

اتاق سرور نباید دارای پنجره به بیرون باشد، زیرا این نوع پنجره ها بار گرمایی را زیاد کرده و امنیت را کم میکنند.

خنک کننده اتاق سرور

اتاق سرور یا مرکز داده محیطی است که به دلیل قرار گرفتن سرورها یا قرار دادن تعداد زیادی قطعات الکترونیکی، گرمای زیادی تولید می کند. این گرما را می توان با افزایش تعداد رک های قرار داده شده در اتاق سرور افزایش داد، بنابراین خنک سازی و مدیریت این گرما بسیار مهم است.

امنیت اتاق سرور

پس از نصب و راه اندازی بستر شبکه و اتمام پروژه اتاق سرور، اطمینان از امنیت آن بسیار مهم است و باید مورد توجه  قرار گیرد. نصب دوربین مداربسته و سیستم های کنترل تردد و دسترسی، درب های ضد حریق و رعایت نکات ایمنی باعث ارتقای امنیت اتاق های سرور و مراکز داده می شود.

اعلام و اطفا اتاق سرور

سیستم های اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مهم ترین نکاتی که در مرکز داده و اتاق سرور باید به آن توجه کرد، سیستم اعلام و اطفاء حریق است. با نصب این سیستم با واکنش به موقع در هنگام بروز خطر از آسیب ناشی از آتش سوزی جلوگیری کنید. .

“آنچه امروز در دسترس شماست نتیجه سالها تجربه شرکت توسعه نگار فرنام در ساخت اتاق سرور و پروژه های موفق است. ما مشکلات اتاق سرور و مرکز داده سازمان شما را یکبار برای همیشه در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت و بدون اتلاف سرمایه حل خواهیم کرد و با ما از دریافت خدمات مدرن و روز دنیا لذت خواهید برد.
هدف از ساخت اتاق سرور و استانداردسازی طراحی و نصب اتاق سرور ارائه خدمات فنی و مهندسی لازم برای طراحی و نصب مرکز داده و اتاق سرور می باشد.

اولین قدم برای شروع ارتقا و بهبود اتاق سرور خود، مشورت با یک مشاور مجرب و متخصص است. مشاوره خوب تاثیر زیادی در جلوگیری از اتلاف وقت و پول دارد. شرکت توسعه نگار فرنام با رعایت استانداردها در طراحی و راه اندازی اتاق سرور و یا ساخت اتاق سرور، داشتن اتاق سرور استاندارد را برای شما تضمین می کند. ما خدمات خود را از طریق تست شبکه شامل تست تصادفی،  و گارانتی ارائه می دهیم تا مشتریان از دریافت خدمات با کیفیت بالا مطمئن شوند.

✔️ طراحی و اجرای اعلان و کپسول آتش نشانی

✔️ طراحی و پیاده سازی امنیت مرکز داده

✔️ طراحی و پیاده سازی یو پی اس و پاور برای اتاق سرور و مراکز داده

✔️ طراحی و اجرای شیلد اتاق سرور و دیتاسنتر

✔️ طراحی کف مرتفع و سقف کاذب اتاق سرور

✔️ سیستم کنترل شرایط محیطی با اعلان های چند منظوره.

✔️ طراحی سیستم روشنایی

✔️ طراحی و تهیه نقشه اتاق سرور

✔️ تکنولوژی مناسب را برای اتاق سرور خود انتخاب کنید

✔️ طراحی سامانه ثبت و کنترل ترافیک

✔️ طراحی و اجرای سیستم خنک کننده

✔️طراحی و ارائه پلان قفسه و سیم کشی.

موارد کلیدی و سخت‌افزاری اتاق سرور:

1) سیستم کولینگ و تهویه اتاق سرور

در طراحی و راه اندازی اتاق سرور تجهیزات باید به دور از هرگونه گرد و غبار و رطوبت باشد تا فن های موجود در کیس و رک ها بهتر عمل کنند و گرد و غبار باعث خرابی آنها نشود. همچنین رطوبت می تواند به خازن ها و تابلوهای برق آسیب جدی وارد کند، بنابراین بهتر است برای کاهش رطوبت محیط اتاق سرور از سیستم تهویه و خنک کننده استاندارد استفاده شود، زیرا کولرهای آبی و کولرهای غیر استاندارد رطوبت زیادی را در محیط ایجاد می کنند. محیط اتاق سرور و گزینه خوبی برای خنک نگه داشتن اتاق سرور نیستند.

دمای اتاق سرور نباید کمتر از 10 درجه سانتیگراد باشد و از 27 درجه سانتیگراد بیشتر نباشد. محدوده دمای مطلوب بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد است. هنگام تعیین بهترین دمای اتاق سرور، عوامل مختلفی از جمله اندازه اتاق و تعداد سرورها باید در نظر گرفته شود. این اطلاعات می تواند به اپراتورها کمک کند تا بهترین دما را برای نیازهای خود انتخاب کنند.

2) امنیت فیزیکی اتاق سرور

استفاده از راه هایی برای بهبود امنیت بسیار مهم است که می تواند به روش های مختلفی انجام شود. در این میان سیستم کنترل تردد سیستمی است که وظیفه مدیریت و کنترل ترافیک افراد در اتاق سرور و مرکز داده را بر عهده دارد. این سیستم با استفاده از یک سخت افزار و نرم افزار هوشمند، امنیت مرکز داده را تامین می کند.
همچنین بهتر است درب اتاق سرور به گونه ای طراحی شود که برای قفل یا باز کردن آن نیازی به کلید نباشد و در عین حال امنیت کامل را نیز تامین کند. برای این منظور به عنوان مثال می توان از قفل کارت یا رمز عبور استفاده کرد. استفاده از دوربین مدار بسته نیز به بهبود امنیت کمک می کند.

3) اهمیت نظافت و عدم ورود گرد و غبار

توجه داشته باشید که در طراحی و راه اندازی اتاق سرور و یا ساخت اتاق سرور، تمامی دهانه ها به خصوص پنجره ها باید پوشانده شوند تا از ورود گرد و غبار به اتاق سرور جلوگیری شود. همچنین استفاده از شیشه دوجداره برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی توصیه می شود.

4) سیستم های اعلام و اطفای حریق

طراحی و بهره برداری از اتاق سرور نیازمند تجهیزات اطفای حریق فعال در اتاق سرور است. این به شما این امکان را می دهد که حتی در صورت بروز کوچکترین مشکل، به راحتی و به سرعت مشکل را حل کنید، اما برای تشخیص بهتر شروع حریق، بهترین شرایط معمولاً در رک و اطراف اتاق سرور است. برای افزایش امنیت، توصیه می شود. برای انتخاب از بین رنگ ها و مواد غیر قابل احتراق برای درب های اتاق سرور، یعنی نصب سنسور تشخیص حریق. در صورت آتش سوزی در خارج از اتاق سرور، آتش به داخل اتاق سرور گسترش نمی یابد.

5)تامین انرژی برق و باتری

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم و حیاتی منبع تغذیه است. تامین انرژی باید از طریق برق باشد و برای اطمینان بیشتر در صورت قطع برق اضطراری، اتاق سرور باید از UPS یا ژنراتور استفاده کند. در برخی موارد، قطع ناگهانی برق می تواند صدمات جبران ناپذیری به سیستم وارد کند و بازگرداندن آن به حالت قبلی را دشوار کند.

فهرست