آشنایی با استاندارد TIA-942 اتاق سرور

 

با افزايش چشمگير حجم اطلاعات سازمانها و بنگاههای اقتصادی، نگهداری و مديريت آنها نیز از اهميت فراواني برخوردار مي باشد. به همین دلیل، نياز به مکاني امن و مطمئن برای نيل به اين هدف شديداً احساس شد. لذا از مدت زماني نه چندان دور بحث ساخت مکاني با نام مرکز داده (Data Center) پيش آمد. در ابتدا مراکز داده ها با استانداردهای موجود طراحي و سيستمهای گوناگون در آنها نصب می گرديد، ولي با گذشت زمان و توجه به امنيت آنها از لحاظ دسترسي يا در خصوص قابليت اعتماد در کارکرد سيستمهای مختلف نصب شده، باعث شد تا استاندارد خاصي برای طراحي آنها مطرح گردد که به استاندارد  TIA-942معروف مي باشد.
این استاندارد که به منظور استاندارد سازی اتاق سرور یا استاندارد سازی مراکز داده مورد استفاده قرار میگیرد، راه حل های اساسي برای طراحي يک مرکز داده ارائه شده که شامل تخصيص فضاها و سيستم های مورد نياز تجهيزات مکانيکي، الکتريکي و شبکه رايانه ای مورد نياز مرکز داده، مي باشد. هر يک از اين سيستمها خود به زير مجموعه های مرتبط با آن تقسيم ميگردند که يک طراح بايد آنها را مد نظر قرار دهد.

ضرورت طراحی استاندارد اتاق سرور

 

با توجه به این موضوع که مراکز داده ها و اتاق سرورها، زیرساخت های لازم را به منظور اشتراک گذاری منابع و دسترسی اطلاعات حیاتی و ارزشمند یک سازمان را فراهم می آورند. چنانچه این زیرساخت ها به درستی طراحی نشوند استفاده از شبکه، میزان دسترسی ها و امنیت اطلاعات، مشکلات بزرگی را به همراه خواهد داشت. مشکلاتی نظیر از کار افتادن تجهیزات، حریق های ناشی از اتصال تجهیزات و یا حریق در ساختمان، پیشامد ها و بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله، خرابکاری های فیزیکی به دلیل دسترسی های نامشخص افراد، قطعی سرویس به دلیل رعایت نکردن افزونگی و یا ناکارامدی تجهیزات نگهداری اتاق سرور و … از این رو طراحی و راه اندازی زیرساخت های شبکه و مراکز داده بایستی از یک استاندارد جامع پیروی نمایند.

گام مهم برای ایجاد یک مرکز داده، فراهم ساختن شرایط فیزیکی و زیرساخت آن می باشد. فضایی که در آن تجهیزات مرکزی شبکه اعم از سرورها و سیستم های ذخیره ساز اطلاعات و نیز تجهیزات پشتیبان قرار می گیرد. نه تنها این تجهیزات مهم و حیاتی هستند بلکه معماری، نحوه چیدمان و زیرساخت و تجهیزات سرویس دهنده به این فضا که وظیفه تامین شرایط بهینه محیطی را برعهده دارند هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 در این راستا محیط مرکز داده نیز باید بر پایه الگوهای استاندارد طراحی شوند که برای نیل به این هدف از استاندارد TIA-942 استفاده می شود.

شرکت توسعه نگار فرنام با تجربه در زمینه طراحی و راه اندازی اتاق سرور، در زمینه های برق، سرمایش، شبکه، اعلان واطفاء حریق، کنترل تردد و دسترسی مانیتورینگ و مدیریت هوشمند اتاق سرور و تجهیزات شبکه و معماری مرکز داده سعی در برآورده نمودن نیاز مشتریان محترم در تجمیع و تمرکز شبکه های کامپوتری در یک مرکز داده استاندارد نموده است.

هدف از استاندارد سازی مرکز داده فراهم نمودن نیازها و رهنمودهای لازم برای طراحی و اجرای یک مرکز داده است به صورتی که نیازهای چند باره به طراحی را کاهش داده و نیز کیفیت همگام سازی مراحل طراحی و اجرا را ارتقاء می بخشد.

با بکار گیری و رعایت موارد مطرح شده در این استاندارد نیاز به طراحی چند باره را کاهش داده و بصورت قابل ملاحظه ای در کاهش هزینه ها و مشکلات اجرا کمک میکند.

استاندارد سازی اتاق سرور

هدف استاندارد TIA-942

 

هدف از این استاندارد، فراهم کردن نیازها و رهنمودهای لازم برای طراحی ، احرا و استاندارد سازی اتاق سرور یا مرکز داده است. این استاندارد برای طراحانی در نظر گرفته شده است که نیاز به درک وسیعی از طراحی مرکز داده از قبیل طراحی تاسیسات، سیستم کابل کشی و طراحی شبکه دارند. این استاندارد با ارائه اطلاعاتی که نیاز به طراحی چند باره را کاهش میدهد و کیفیت همکاری در فاز طراحی و ساخت ار ارتقا می دهد. همچنین طراحی مرکز داده را به این سمت سوف می دهد که در مراحل اولیه احداث ساختمان انجام شود و به ملاحظات معماری کمک کند.

پیاده سازی یک طرح مناسب مرکز داده در زمان احداث ساختمان و نوسازی، بطور قابل ملاحظه ای کم هزینه تر و با اشکالات کمتر از زمانی است که ساختمان و تاسیسات آن در حال بهره برداری باشند. به ویژه طراحی زیرساخت های پیشرفته که رشد و تغییرات آتی در سیستم های کامپیوتری تحت پوشش مرکز داده را پشتیبانی می کنند، به نفع آن مرکز خواهد بود.

استاندارد سازی دیتا سنتر
استاندارد سازی اتاق سرور
فهرست