پشتیبان گیری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. راهکارها
  4. chevron_right
  5. پشتیبان گیری

پشتیبان گیری

با گسترش تکنولوژی و ورود  این تکنولوژی در کسب و کارهای امروزی، تدام فعالیت شرکت ها هم معنای جدیدی به خود گرفته است. داده ها بعنوان منبع حیاتی یک کسب و کار، نقش حفاظت از داده ها را چه برای یک مدیر آی تی و چه برای یک مدیر اجرایی پررنگ می کند. امروزه اکثر شرکت ها در برابر از بین رفتن داده ها آسیب پذیر هستند و در صورت عدم برنامه ریزی برای این موضوع ممکن است دچار آسیب های جدی و حتی غیر قابل جبران بشوند. بکاپ گیری به کپی و آرشیو فایلهای فیزیکی، مجازی یا پایگاه داده در محیطی دیگر برای حفاظت در صورت خرابی تجهیزات، اتفاقات غیر قابل پیش بینی نظیر آتش سوزی و … اشاره میکند.

راهکارهای پشتیبان گیری

انتخاب راهکار بکاپ گیری بستگی به مقیاس مجموعه،حجم اطلاعات، محاسبات و آنالیز داده ها، بستر فیزیکی یا مجازی و پارامترهای دیگری دارد که قبل از تعیین استراتژی مناسب وکارآمد تک تک موارد توسط تیم مجرب مورد بررسی قرار گیرد.

در انتخاب محصولات بکاپ گیری، باید با توجه به استراتژی بکاپ گیری، محصول مورد نظر انتخاب می شود. در ادامه به معرفی چند شرکت معتبر در این حوزه می پردازیم.

1.Veeam

شرکت Veeam در سال 2006 توسط دو شخص به نام های Ratmir Timashev و Andrei Baronov nv در کشور سوئیس تاسیس گردید. اولین محصولات این شرکت Veeam Monitor and Veeam Reporter  برای زیرساخت های مجازی تولید گردید. در سال 2010 این دو شرکت هر دو محصول را با هم ادغام و محصول Veeam One را تشکیل داد.

این شرکت دارای دفاتر بین المللی ، از جمله دفتر مرکزی منطقه ای EMEA در پاریس ، فرانسه ، برای قاره آمریکا در کلمبوس ، اوهایو ، برای خاورمیانه در دبی و منطقه آسیا و اقیانوسیه در سیدنی ، استرالیا می باشد.

veeam backup

معرفی Veeam backup & Replication

نرم افزار Veeam Backup & Replication یک برنامه قابل اعتماد برای پشتیبان گیری و حفظ داده ها در محیط های مجازی نظیر VMware vSphere و Microsoft Hyper-V می باشد.

مکانیزم کارکرد این نرم افزار بصورت گرفتن snapshot از ماشین های مجازی و استفاده از این snapshot برای بکاپ گیری بصورت Full و  Increamental می باشد. برای بازگردانی داده ها می توان نسخه پشتیبان را در محل ذخیره شده یا در یک فضای دیگر بازیابی کرد.

ویژگی های نرم افزار Veeam backup & Replication

Backup copy jobs veeam

با ویژگی backup copy jobs محصول veeam backup and replication پشتیبان گیری بدون نیاز به نگهداری فایلهای پشتیبان بصورت تکراری فراهم میشود. در این ویژگی بصورت خودکار و مدام پشتیبان از ماشین های مجازی در محل ذخیره سازی تعیین شده توسط کاربر تهییه می شود و به منظور اطمینان و در دسترس بودن عملیات اعتبار سنجی صورت میگیرد.

Built-in WAN acceleration

نگهداری از نسخه پشتیبان بصورت offsite همیشه کار دشواری بوده است. از طرفی مدیریت تجهیزات Tape هم دشوار و پهنای باند هم گران است. نسخه 7 نرم افزار veeam backup & replication با قابلیت Built-in WAN acceleration توانسته این مشکلات ار حل کند. این ویژگی با کمک deduplication،  کشینگ Cashing طول متغییر و بهینه سازی انتقال فایلهای پشتیبان بر روی WAN ، سرعت کپی را تا 50 برابر سریعتر از حالت استاندارد نموده است.

Native tape support

این ویژگی باعث ارائه موارد بیشتری در زمینه آرشیو فایلهای پشتیبان بر روی دیسک، cloud و نهایتا استفاده از Tape بکار گرفته می شود. پشتیبانی نرم افزار از کتابخانه های مجازی (VTLs)، کتابخانه های نوار و دیسک های مستقل، امکان انعطاف پذیری کاربر در سرمایه گذاری و تعیین سیاست ها برای استفاده از Tape را فراهم آورده است.

Backup from storage snapshot

با نــوآوری های منـحصربفرد Veeam، از جـمله پیـگیری تغــییر بــلوک‌های VMware، کـــاربر می تــواند عمــلیات پــشتیبان‌گیری و کــپی از Snapshotها را در هر زمان که دوست دارد، از چندین بــار در یــک روز و یا حتی هر 5 دقیقه یکبار انجام دهید.

Self-service Recovery of VMs and Guest Files

اکنون می توان با ویژگی Click Restore q و گزینه های قدرتمند دیگر، به راحتی VM های خود را بازگرداند و می توان با خیال راحت، بدون ایجاد بار کاری برای قسمت IT و در زمانی کمتر عملیات بازگردانی را انجام داد.

Advanced Monitoring

نرم افزار Veeam Backup & Replication قابلیت نظارت و گزارش دهی قدرتمند را برای حفاظت و پشتیبان گیری از داده ها فراهم آورده است.

2.Veritas

Veritas Technologies LCC یک شرکت بین المللی و فعال در زمینه مدیریت اطلاعات است که مقر در آن Mountain View  کالیفرنیا می باشد. این شرکت در سال 1983 با نام Tolerant Systems تاسیس و بعدا نام آن به Veritas Softare تغییر یافت.

در سال 2014 میلادی شرکت سیمانتک با هدف تمرکز بر روی امنیت اطلاعات، محصول بکاپ گیری Symantec Backup Exec را به شرکت Veritas در مقابل 8 میلیارد دلار اعطا نمود و از آن تاریخ به بعد نام Veritas جایگزین سیمانتک برای محصول Symantec Backup Exec شد.

veritas backup

معرفی Veritas Backup Exec

Veritas Backup Exec یک محصول نرم افزاری برای حفاظت از داده هاست و برای مشتریانی طراحی شده که محیط های فیزیکی و مجازی را با هم تواما در اختیار دارند. سیستم  عامل های پشتیبانی شده توسط این نرم افزار عبارتند از:

مجازی سازی VMware و Hyper V، سیستم عاملی های ویندوز و لینوکس، آمازون S3، مایکروسافت لاورو و ذخیره سازی Cloud شرکت گوگل

از ویژگیهای  منحصر به فرد این نرم افزار در بکاپ گیری همراه با رعایت سرعت و اطمینان بالا، ویژگی اول قابلیت برگرداندن اطلاعات بر روی یک سخت افزار غیر مشابه و ویژگی دوم قابلیت بازیابی اطلاعات از راه دور می باشد. با کمک این سیستم می توان در صورت وقوع هر نوع ایراد در هر یک از سیستم های موجود، اطلاعات مربوط به سیستم آسیب دیده را روی هر نوع سخت افزاری، حتی سخت افزار غیر مشابه و یا حتی در محیط های مجازی ماندد VMware یا Microsoft Virtual Server بازیابی نمود.

ویژگی نرم افزار Veritas Backup Exec

احیای سیستم در کمترین زمان

با توجه به دو قابلیت مدیریت یکپارچه نسخه های پشتیبان و امکان بازیابی اطلاعات بر روی سخت افزار غیر مشابه، مدت زمان اجرای سیتم ها کاهش می یابد و میتوان با این دو مزیت ظرف مدت کوتاهی، سیستم عامل و اطلاعات از دست رفته یک کامپیوتر را بطور کامل احیا نمود.

سازگاری با انواع تجهیزات ذخیره سازی

این نرم افزار امکان تهیه نسخه های پشتیبان بر روی کلیه تجهیزات ذخیره سازی از قبیل NAS، SAN، DVD، USB، هارد دیسک، نوار های مغناطیسی، دیسک های نوری و … می باشد. امکان ذخیره اطلاعات بر روی هر کامپیوتر دلخواه در شبکه نیز توسط Veritas Backup exec وجود دارد. اطلاعات توسط این نرم افزار بر روی یک فایل ذخیره می شود و این فایل قابل بازیابی روی هر سیستمی می باشد.

سازگاری و انعطاف پذیری بالا

این نرم افزار دارای امکان تهيه نسخه‌هاي پشتيبان بر روي كليه ابزارهاي ذخيره‌سازي اطلاعات از قبيل هارد ‌ديسك، نوارهاي مغناطيسي، ديسك‌هاي نوري، USB،DVD،SAN،NAS و غيره مي‌باشد. همچنين مي‌تواند نسخه‌هاي پشتيبان را بر روي هر كامپيوتر دلخواه در شبكه نيز ذخيره نمود. كليه اطلاعات بر روي يك فايل ذخيره مي‌شوند و اين فايل به آساني قابل بازيابي بر‌روي هر سيستم مي‌باشد.

عدم قطع فعالیت های عادی

کلیه فعالیتهای اين نرم‌افزار به صورت غيرمحسوس انجام مي‌پذيرد و براي تهيـه نسخـه‌هاي پشتيبان، نيازي به بستن فايلهاي باز در حال استفاده يا قطع فعاليت جاري سيستم نيست. حتي اين برنامه را مي‌توان به گونه‌اي تنظيم نمود تا در رخدادهاي خاص مثل نصب يك برنامه، افزايش يا كاهش حجم ديتا، ورود كاربر به سيستم و يا در زمانبنديهاي خاص به طور خودكار اقدام به Backup گيري نمايد.

مدیریت پهنای باند شبکه و توان کاری سیستم ها

این نرم افزار مدير شبكه را قادر مي‌سازد تا ميزان پهناي‌باند شبكه و همچنين توان كاري اختصاص يافته به عمليات پشتيبان‌‌گيري يا بازيابي اطلاعات را به دلخواه تنظيم و مديريت نمايد.

بازیابی نسخه پشتیبان بدون نیاز به نصب سیستم عامل

به کمک Bootable CD اين محصول، قادر خواهيد بود Backup هاي گرفته شده را بدون نياز به نصب سيستم‌ عامل و حتي پارتيشن‌بندي بر روي هارد ديسك خود بازيابي نماييد.

قابلیت پشتیبان گیری از فایل ها و فولدرها به صورت مجزا

این نسخه قادر به گرفتن نسخه‌هاي پشتيبان از فايلها و فولدرها به صورت مجزا همانند يك برنامه File Base مي‌باشد.

قابلیت جستجو به کمک Google Desktop

در این نسخه از برنامه امكان جستجو درون فايلهاي وImage هاي گرفته شده به كمك برنامه Google Desktop وجود دارد. لذا مي‌توان بدون Restore كردن و حتي بدون Browse نمودن Image گرفته شده از محتواي آن باخبر شد.

امکان مدیریت اجرا و کنترل از راه دور

این نرم افزار داراي سيستم مديريت متمركز با رابط كاربري جديد جهت مشاهده و كنترل وضعيت نسخه‌هاي پشتيبان سرورهاي ديگر از روي شبكه ‌مي‌باشد. همچنين مي‌تواند براي كامپيوترهايي كه در محل‌هاي دور از دسترس نصب شده‌اند از راه دور اقدام به Install و Uninstall نمودن برنامه و همچنين پشتيبان‌گيري يا بازيابي اطلاعات از آنها نمود.

اجرای کامل اطلاعات

بسته به حجم اطلاعات و برنامه‌هاي نصب شده بر روي يك سرور، بازيابي اطلاعات به وسيله آن معمولاً كمتر از نصب يك ويندوز به تنهايي زمان مي‌برد.

فهرست