اطفا حریق اتاق سرور

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. راهکارها
 4. chevron_right
 5. اتاق سرور
 6. chevron_right
 7. اطفا حریق اتاق سرور

راهکارهای اطفا حریق اتاق سرور و دیتاسنتر

امنیت و حفاظت فیزیکی سرورها و دستگاه های ذخیره سازی بسیار مهم است. سالانه میلیاردها تومان صرف خرید مراکز داده و سرورهای مرکز داده و تجهیزات جمع آوری داده می شود و حفظ اسناد  مدارک مجازی را بیش از پیش اهمیت می دهد. بنابراین حفاظت در برابر آتش و ایمنی در مراکز داده بسیار مهم است. در یک  دیتاسنتر (مرکز داده )از انواع کابل ها، تجهیزات الکترونیکی، تابلوهای برق و سیستم های خنک کننده استفاده می شود که هر کدام مستعد آتش سوزی هستند و در صورت آتش سوزی باید محافظت شوند و در صورت بروز آتش سوزی باید آمادگی اطفاء حریق را داشته باشند. یک آتش سوزی وجود سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق به مدیر اتاق سرور این امکان را می دهد که در شرایط عادی به راحتی اتاق سرور را ترک کرده و در غیاب خود به انجام امور شخصی با خیال راحت بپردازد. ضمناً در مدت حضور خود مسئولیت حفاظت از افراد و پرسنل حاضر در اتاق را بر عهده داشت تا از بروز آتش سوزی در جاهای دیگر جلوگیری کند و در مواقع حساس به موقع واکنش نشان دهد تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.
اتاق های سرور جزو مراکزی هستند که حتما باید سیستم اعلام و اطفا حریق در آن‌ها تعبیه شده  باشد چرا که این مراکز به خاطر استفاده در تمامی اوقات شبانه روز و عبور تعداد زیادی کابل و سیم از محل‌های مختلف همچنین ایجاد دما توسط سرور ها همواره در معرض خطر آتش سوزی می باشند.

واکنش سریع و به موقع به آتش سوزی در مراکز داده و اتاق های سرور برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی بسیار مهم است. در این راستا لازم است افراد نسبت به انواع روش ها و سیستم های اطفاء حریق شناخت کافی داشته باشند و با توجه به نیاز خود و نوع آتش سوزی از سیستم ها و روش های مناسب استفاده کنند. مهم است که برای هر آتش سوزی از خاموش کننده مناسب استفاده کنید!
البته لازم است بدانید که استفاده از خاموش کننده نادرست می تواند باعث شغله ور شدن  آتش شود.سیستم اطفاء حریق گاز اتوماتیک شامل یک کپسول یا گروه سیلندر (گروهی از کانتینرها) است که توسط توسط Manifoldبه هم متصل شده و توسط شبکه ای از لوله ها به نازل های نصب شده در محیط مورد نظر برای تخلیه گاز متصل می شوند. ..

سیستم اطفای حریق FM200

سیستم اطفای حریق گازی FM200 برای اطفاء حریق سریع و کاهش آسیب و صرفه جویی در هزینه و استفاده از فضای بهینه کمتر مناسب است. برخلاف اسپرینکلرها و سایر سیستم های اطفای حریق که با نام تجاری FM-200 یا نام عمومی HFC-227ea شناخته می شوند، این سیستم اطفای حریق هیچ گونه اثری بر جای نمی گذارد و پس از اطفای حریق نیازی به تمیز کردن ندارد.
این روش در مدت 10 ثانیه تمامی عوامل اطفای حریق را در فضای مورد نظر رها می کند و آتش را به سرعت و به طور موثر خاموش می کند. سیستم اطفاء حریق FM200 آسیب به تجهیزات و تاسیسات را به حداقل می رساند. این سیستم اطفاء حریق برای افزایش انعطاف پذیری، کارایی و سرعت و از همه مهمتر جلوگیری از نشت گاز تنها از فناوری Rupture Disc Valve شرکت Fike استفاده می کند.
این سیستم ساختار آتش را از هم جدا می کند و گرمای ایجاد شده از آتش را که تنها عامل آتش سوزی است، جذب می کند. می توان گفت این گاز گرمای محیط را جذب کرده و آن را تجزیه می کند و باعث گرمای شعله می شود که عامل اصلی آتش سوزی است.
سیستم های اطفای حریق تقلبی در محیط ها و کاربردهای مختلفی از مراکز ارتباطی و انواع اتاق های سرور و دیتاسنتر گرفته تا اتاق های تابلو برق ، مناطق نظامی و مراکز پزشکی پیشرفته استفاده می شود.

برخی از مزایای استفاده از این نوع سیستم اطفا حریق را می‌توان نام برد:

بدون تاثیر بر لایه اوزون و حفاظت از محیط زیست
مصرف کمتر و فضای بهتر برای خاموش کردن تجهیزات و سیلندرها
مناسب برای مناطق انسانی
با گواهینامه ها و تاییدیه های معتبر
بهترین عملکرد در زمینه آتش سوزی هزینه سیستم در نظر گرفته می شود
نصب آسان
دارای گواهینامه ISO 9001

سیستم اطفا حریق FM200 برای چه مناطقی مناسب است؟

با توجه به عملکرد سیستم اطفاء حریق FM200 و همچنین به دلیل قدرت اطفای بالا و سمیت کم از این گاز در فضاهای بسته استفاده می شود. از جمله مکان هایی که این سیستم برای استفاده مناسب است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
 • اتاق سرور و دیتاسنتر
 • اتاق‌های مانیتورینگ و کنترل
 • مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی‌ها
 • موزه‌ها، نمایشگاه‌ها
 • مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی
 • مراکز ذخیره سازی داده‌ها

اطفای حریق ECARO-25

Fike روش اطفاء حریق ECARO-25 را از ترکیبی از فناوری اطفاء گاز HFC-125 (FE-25) و عملکرد سریع و بدون نشتی دیسک های پارگی برای محافظت از تجهیزات حساس شما ارائه می دهد. پاشرو در سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک به خوبی شناخته شده است و عوامل اطفای حریق را با مشخصات برتر و عملکرد عالی ارائه می دهد.
سیستم های اطفاء حریق ECARO-25 که به عنوان یک عامل خاموش کننده تمیز ارائه می شود، بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی و دارایی های ارزشمند، کاهش تهدیدات تخریب ساختمان و وقفه در تجارت است.
قابلیت اطمینان و کارایی دیسک پارگی همراه با انعطاف پذیری بالا در عملیات الکتریکی
Fike، یک شرکت شناخته شده در زمینه سیستم های حفاظتی قابل اعتماد و با کیفیت، همچنان به دنبال راه هایی برای بهبود کارایی محصولات ایمنی خود است. فناوری شیر پالسی با ترکیب قابلیت اطمینان و عملکرد بدون نشتی دیسک های پارگی این شرکت و همچنین انعطاف پذیری، عملکرد الکتریکی و سریع این شیرها، عملکرد سیستم های اطفاء حریق را به میزان قابل توجهی نسبت به سیستم های دارای شیر مکانیکی بهبود می بخشد. .
Fike روش اطفاء حریق ECARO-25 را از ترکیبی از فناوری اطفاء گاز HFC-125 (FE-25) و عملکرد سریع و بدون نشتی دیسک های پارگی برای محافظت از تجهیزات حساس شما ارائه می دهد. پشرو در سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک به خوبی شناخته شده است و عوامل اطفای حریق را با مشخصات برتر و عملکرد عالی ارائه می دهد.

.

اطفای حریق با گاز CO2

اطفاء حریق با گاز CO2 یکی از متداول ترین روش های اطفای حریق محسوب می شود. از مزیت های این روش می توان به قیمت پایین گاز، عدم آسیب به تجهیزات الکترونیکی، سرعت عمل بالا، عدم تاثیر منفی بر محیط زیست، سهولت در پرکردن مجدد و امکان اطفاء طیف وسیعی از مواد اشاره کرد.
دی اکسید کربن گازی بی رنگ، خشک و غیر مخرب و بی بو است. از آنجایی که گاز CO2 از هوا سنگین تر است، آتش را می پوشاند و آن را خفه می کند. فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی CO2 چهار برابر بزرگتر از هالون 1301 و دو برابر بزرگتر از FM200 است.
گاز CO2 با مزایای اطفاء، ضد خوردگی و عایق الکتریکی کاملاً تمیز بوده و بلافاصله پس از کار از بین می رود و اثری از خود باقی نمی گذارد.
در زمان آتش سوزی، دی اکسید کربن یک لایه پوششی سنگین ایجاد می کند که با کاهش سطح اکسیژن از گسترش آتش جلوگیری می کند. از آنجایی که گاز دی اکسید کربن پس از تخلیه و خاموش کردن نیازی به تمیز کردن ندارد.
سیستم اطفاء حریق CO2 کاربرد گسترده و موثری در آتش سوزی های ناشی از مواد قابل اشتعال و احتراق دارد و برای آتش سوزی های کلاس A، B و C تایید شده است.
در هنگام تخلیه، گاز CO2 به حدی خنک می شود که احتمال آتش سوزی یا انفجار را از بین می برد و باعث خنک شدن محیط و هوا می شود. این گاز به صورت مایع در دمای اتاق، در یک کپسول استوانه ای و تحت فشار حدود 750 psi ذخیره می شود.
نحوه کار این گاز به این صورت است که به محض رها شدن منبسط شده و به دلیل سرعت زیاد و افزایش ناگهانی حجم باعث سرمای شدید در نقطه فرود می شود. با تبدیل شدن به یخ خشک و تشکیل ابر سفید، محیط را می پوشاند و تبدیل به گازی می شود که گرمای محیط را جذب می کند.
استفاده از سیستم های اطفای حریق CO2 برای مناطق اشغالی مناسب نیست و در صورت تخلیه باعث مرگ آنها می شود.

استفاده از سیستم اطفاء حریق گاز CO2 مناسب مکان‌هایی که در آنجا انسان حضور دارد نمی باشد و در صورت تخلیه باعث مرگ آنها خواهد شد.

اطفا حریق (PROINERT2 (INERT GAS

با توجه به سیستم سوپاپ منحصربفرد تولید شده توسط Fike، ماده خاموش کننده PROINERT2 تحت فشار ثابت (برای جلوگیری از اثرات مخرب در حین کار) وارد فضای محافظت شده می شود. در حال حاضر آنها با فناوری سیستم اطفاء حریق PROINERT2 در فشار 300 بار در دسترس هستند. این بدان معنی است که هر سیلندر PROINERT2 حاوی گاز بی اثر بیشتری است و تعداد سیلندرها و لوازم جانبی لازم را کاهش می دهد. این روش علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه های سیستم و کاهش سیلندرها، به عنوان یک راه حل مناسب اطفاء حریق برای حفاظت از فضای ارزشمند معرفی شده است.
این گازها دارای بالاترین استانداردهای زیست محیطی با پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر، پتانسیل گرمایش جهانی و طول عمر جوی هستند. این گازها از طریق شبکه لوله و نازل های مخصوص در یک محیط حفاظت شده تخلیه و منتشر می شوند.
روش اطفاء حریق با گاز خنثی کاهش درصد اکسیژن محیط به کمتر از 15 درصد است. بنابراین غلظت طراحی نسبت به سایر گازها بیشتر است. در این غلظت بیشتر آتش ها خاموش می شوند و در این حالت فرد می تواند برای مدت کوتاهی بدون مشکل نفس بکشد.

ویژگی های سیستم های اطفای حریق PROINERT2 Inert Gas

تعداد تجهیزات و سیلندرهای گاز کمتری داشته باشید
نصب سریع و آسان
سیلندر فشار قوی
فشار شیر Manifold و لوله کمتر (200 Bar)
فشار تخلیه ثابت
تاثیری بر فشار هوا و تهویه فضا ندارد.

شرکت توسعه نگار فرنام مدیر طراحی کلیه پروژه های شبکه راه اندازی دیتاسنتر و دیتاسنتر و اتاق سرور و … آماده مشاوره و اجرای کلیه پروژه های استاندارد سازی اتاق سرور و سیستم های اعلام و اطفاء حریق.

فهرست