مقدمه

امروزه دغدغه برخی از سازمان ها و شرکت ها در حوزه فناوری اطلاعات، ارائه خدمات میزکار (Desktop)به کاربران می باشد. سازمان های IT تحت فشار هزینه های جانبیِ انطباق، مدیریت و امنیت هستند. رفع این معضل نه تنها بسیار پرهزینه می باشد، بلکه مانع از پاسخ دهی سریع کامپیوترها در یک تجارت پویا می شود و این در حالیست که نیاز کاربران امروزی، دسترسی راحت تر و آزادانه تر به داده ها و نرم افزارهایشان از هر دستگاه و در هر مکانی می باشد.

مشکل میزکار که آزادی عمل کاربر را در تقابل با مدیریت وکنترل IT قرار می دهد می تواند هزینه ها را افزایش دهد، امنیت را مختل کند و منابع را بهم بریزد. برای رها شدن از این مشکل، سازمان ها به دنبال راهکاری سریع و انطباق پذیر در محاسبات هستند تا توازن میان نیازهای شرکت و نیازهای کاربران را در محیطی انعطاف پذیر با قدرت محاسباتی بالا فراهم آورند.

Virtual Desktop Infrastructure  

مجازی سازی میزکار با استفاده از VMware View مبتنی بر تکنولوژی Virtual Desktop Infrastructure  به سازمان ها اجازه می دهد تا توان و کارایی بیشتری برای تطابق با کاربر محوری به معنای واقعی انجام دهند و علاوه بر آن، این رویکرد انعطاف پذیر، امکان انجام محاسبات منطقی را دارا می باشد.

با جداسازی نرم افزارها، داده ها و سیستم عامل ها از نقطه نهایی (کاربر) و انتقال این اجزا به مرکز داده می توان آنها را بصورت متمرکز در Cloud مدیریت کرد و با مجازی سازی میزکار و نرم افزارهای کاربردی در مسیری امن تر و کارآمدتر جهت مدیریت کاربران، گام برداشت و میزکاری را فراهم آورد که در کمترین زمان ممکن قابل دسترس باشد. با این رویکرد VMware View تنها راه حل همه جانبه ای است که مدیریت IT را آسان می کند، امنیت را افزایش می دهد و کاربر را کنترل می کند، در حالیکه هزینه ها را با ارائه سرویس های میزکار بصورت متمرکز از  Cloudکاهش می دهد.

 VMware View یک میزکار با دسترسی بالا، مقیاس پذیر، امن و با قابلیت اطمینان منحصر به فرد به وسیله کامپیوترهای فیزیکی ارائه می دهد. VMware View با استفاده از پروتکل PCoIP تنظیمات شخصی میزکار،  Data و نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز کاربر را در محیط  3Dگرافیکی مهیا می کند.

معرفی VMware Horizon View   

با استفاده از VMware Horizon Viewمی توانیم کامپیوترهای  Desktop را به صورت مجازی و قابل مدیریت در  Datacenter ارائه کنیم. همچنین کاربران می توانند به سیستم های خود از طریق هردستگاهی از جمله رایانه شخصی ، تبلت و تلفن های هوشمند از محل کار دسترسی کاملی داشته باشند. ضمن اینکه مدیر شبکه با در اختیار دا شتن داده های Desktop ها در  Datacenter به صورت متمرکز امکان ارتقاء امنیت، و راندمان بالا تر را به دست می آورند.

VDI

مزایای استفاده از VMware Horizon View

 1. دسترسی
 • ویژگی برتر VDI دسترسی از راه دور آن است. دسکتاپ‌های قدیمی بسیار محدود هستند و تا زمانی که شما کنار سیستم حضور دارید می‌توانید از آن استفاده کنید و به محض جدا شدن از سیستم این امکان از بین می‌رود.
 • با استفاده از VDI از هر نقطه و در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید به دسکتاپ خود دسترسی داشته باشید. دسترسی بدون محدودیت مکانی و زمانی برای کاربران ایجاد می‌شود.
 • با دستگاه های مختلف (موبایل، تبلت، دسکتاپ، لپ تاپ) می‌توانیم به اطلاعاتمان دسترسی داشته باشیم.
 1. امنیت

یکی دیگر از جنبه های مهم VDI امنیت آن است.

 • به طور معمول، کاربران سیستم عامل و برنامه ها و اطلاعات خود را در سخت افزار سیستم نگهداری می‌کنند که این سخت افزار می‌تواند لپ تاپ یا PC باشد. در صورت سرقت یا خراب شدن کامپیوتر تمام داده از بین می‌رود. با استفاده از VDI افزونگی بالایی فراهم شده و تمام اطلاعات در سرور ذخیره می‌شود و نیازی به نگرانی در مورد از دست دادن دیتا وجود نخواهد داشت.
 • در صورتی که مثلا لپ تاپ شما دزدیده یا گم شود از هر دستگاه دیگری می‌توانید به دسکتاپ خود متصل شده و بدون نگرانی کارها را انجام دهید.
 • با این ساز و کار احتمال خروج اطلاعات از سازمان به کمترین میزان خود می‌رسد.
 • ریسک آلوده شدن سیستم‌ها توسط بدافزارها یا ویروس‌ها بسیار کم می‌شود.
 1. امکانات موجود در دیتاسنتر

هنگامی که از خدمات VDI بهره می‌برید، دسکتاپ‌های شما بر روی سرورهای دیتاسنتر با کارایی بسیار بالا قرار می‌گیرند. حالا تمام امکانات و ویژگی های مربوط به دیتاسنتر در اختیارتان قرار دارد. امکاناتی مانند امنیت پیشرفته و زیرساخت های سطح بالا و … دسکتاپ مجازی هیچگاه خاموش نمی‌شود و سرعت و توانایی دسکتاپ، بسیار مناسب و قابل توجه خواهد بود.

 1. کاهش هزینه‌ها
 • با فراهم سازی ویژگی VDI هزینه‌های خرید سخت افزار به ازای هر کاربر را از بین می‌برید. از هر دستگاهی به دسکتاپ خود دسترسی دارید و برای انجام این کار می‌توانید از قدیمی‌ترین سخت افزارها استفاده کنید.
 • میزان مصرف برق به شدت کاهش پیدا می‌کند.
 • از بروز رسانی‌های مداوم سخت افزاری و همچنین از هزینه‌های نگهداری رها خواهید شد.
 • در ابتدای راه اندازی یک پروژه VDI هزینه سرمایه‌گذاری CAPEX بالا است ولی هزینه ‌های عملیاتی OPEX به شدت کاهش پیدا می‌کند.
 1. متمرکزسازی
 • تمام دسکتاپ‌ها از یک نقطه مدیریت می‌شوند و انجام اموری مانند بروز رسانی، اعمال وصله‌های امنیتی (Patch) و نصب برنامه‌ها بسیار ساده و سریع انجام می‌پذیرد.
 • می‌توانید در ابعاد وسیع و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سیستم عامل دسکتاپ‌ها را به روز اول نصب بازگردانید.
 • تمام رویدادها در یک پنل مدیریتی قابل مشاهده بوده و ادمین‌ها می‌توانند چندین پنل مدیریتی را در سایت‌های مختلف به یکدیگر متصل کنند.
 1. مقیاس‌پذیری و انعطاف
 • بستر VDI به شما اجازه میدهد به راحتی توسعه پذیری لازم را انجام دهید بدون اینکه نیاز به خرید دسکتاپ‌های فیزیکی داشته باشید.
 • تا زمانی که سخت افزارهای سرور منابع لازم را در اختیار داشته باشند شما این امکان را دارید تا دسکتاپ جدید برای کاربران فراهم کنید.
 • با بزرگتر شدن سازمان و افزایش تعداد پرسنل در کمترین زمان ممکن و با چند کلیک می‌توانید دسکتاپ‌های بیشتری به کاربران تحویل دهید.
 • کاربران می‌توانند با استفاده از تبلت، تلفن همراه و یا مرورگر خود به دسکتاپ‌ها متصل شده و کارهای روزانه خود را انجام دهند.

۷ بکاپگیری آسان و لحظه‌ای

معایب استفاده از VMware Horizon View

مهمترین عیب و نقطه ضعف VDI، هزینه بسیار بالا برای پیاده سازی آن است. هزینه ابتدایی برای نصب و راه اندازی VDI بسیار گزاف است. ممکن است در مراحل اولیه اجرا به سرورهای جدیدی نیاز داشته باشید. هزینه ابتدایی VDI شامل خرید سرورها و استورج‌های مناسب است. همچنین اگر بخواهید از Horizon View برای راه اندازی دسکتاپ‌های مجازی استفاده کنید باید بستر مجازی سازی شما VMware باشد.

لایسنس یکی از اجزای مهم در پیاده سازی VDI است که در قسمت مراحل و اجزا مورد نیاز در راه اندازی VMware Horizon View به بررسی آن پرداختیم. برای استفاده از تمام امکانات VDI باید لایسنس Enterprise را بخرید که قیمت بالایی به همراه خواهد داشت که توسط اغلب شرکت‌ها نادیده گرفته می‌شود. (ایران را مستثنی کنید)

همان طور که می‌دانیم تخصص هزینه‌بر است و از آنجایی که راهکارهای مجازی سازی دسکتاپ و VDI پیچیدگی‌های خاصی را به IT اضافه می‌کند نیاز به نیروی متخصص حرفه‌ای داریم. پس معقول است که در ابتدای راه اندازی دسکتاپ مجازی، از مشاور استفاده کنید تا بتوانید زیرساخت های مناسب را پیاده سازی کنید. برای استفاده از VDI نیاز به آموزش اولیه برای پرسنل و تیم متخصص IT وجود دارد که بار مالی و زمانی به همراه خواهد داشت.

VDI تکنولوژی گران قیمتی است، برای راه اندازی درست آن نیاز به متخصص ماهر دارید و زمان پیاده سازی آن طولانی است. حال تصمیم با شماست: بودن یا نبودن VDI.

در قسمت دوم این مقاله، خصوصیات VMware Horizon View و … بررسی خواهد شد.

فهرست