تجهیزات اتاق سرور

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. راهکارها
  4. chevron_right
  5. اتاق سرور
  6. chevron_right
  7. تجهیزات اتاق سرور

تجهیزات موجود در اتاق سرور

تجهیزات موجود در اتاق سرور باید مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشند. یکی دیگر از خدمات تخصصی شرکت توسعه نگار فرنام طراحی، اجرا، نصب، راه اندازی و ساخت اتاق سرور می باشد.

از بسیاری جهات، اتاق سرور مهمترین بخش شبکه در نظر گرفته می شود و می توان آن را با “مرکز اصلی شبکه” که در آن باید از تجهیزات استاندارد استفاده کرد، مقایسه کرد. اتاق سرور در واقع یک مرکز کنترل و مدیریت شبکه است و تمامی تجهیزات سخت افزاری شبکه و تجهیزات اتاق سرور اعم از سرورها، سوئیچ ها، روترها و … در این مکان قرار دارند. تجهیزات استاندارد اتاق سرور باید به گونه ای طراحی، نصب و اجرا شود تا حداقل الزامات یک استاندارد جهانی را پوشش دهد.

برای طراحی و ساخت اتاق سرور به تجهیزات نیاز است. مهمترین آنها در این مقاله به اختصار توضیح داده شده است. از این چک لیست استفاده کنید. این به محافظت از منابع حیاتی شبکه، به ویژه در قطع برق، آتش سوزی، سیل و سایر شرایط بحرانی کمک می کند. تمامی آینده نگری ها و نیازسنجی یک اتاق سرور استاندارد باید به درستی انجام شود چرا که در بسیاری از موارد پس از اجرای پروژه امکان تغییرات اساسی در این قسمت وجود ندارد.

سازمان ها و مشاغل بسته به نوع کار، تعداد پرسنل و مشتریان، اندازه مجموعه ها و حجم خدمات الکترونیکی ارائه شده از چندین سرور استفاده می کنند. سرور در یک رک مخصوص نصب شده و پس از انجام اتصالات لازم مورد استفاده قرار می گیرد. این سرورها اطلاعات زیادی دارند و علاوه بر نگهداری نیاز به امنیت دارند. برای دسترسی آسانتر و سریعتر به اطلاعات، حفظ امنیت فیزیکی و شرایط دمایی مناسب سرور و جلوگیری از نفوذ و نفوذ افراد سودجو، باید اتاقی اختصاصی به نام اتاق سرور در نظر بگیرید.

طراحی و راه اندازی اتاق سرور یا ساخت یک اتاق سرور کارآمد و موثر برای شرکت ها و شرکت های مدرن امروزی بسیار حائز اهمیت است و در نصب و راه اندازی آنها جایی برای خطا وجود ندارد. در طراحی اتاق سرور یا ساخت اتاق سرور بسیار مهم و ضروری است که تجهیزات موجود در اتاق سرور به گونه ای در نظر گرفته شود که پس از نصب و راه اندازی، اتاق سرور بتواند حداقل  10 سال بدون مشکل اساسی کارایی لازم را داشته باشد. .

با این حال، بررسی و بهبود اتاق سرور در آینده نیز ضروری است و نباید  به حال خود رها کردد! یک طراحی معمولی اتاق سرور الزامات زیادی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. .

تهویه و سیستم کولینگ اتاق سرور

تهویه و کولینگ اتاق سرور یکی از تجهیزات اتاق سرور است که یکی از عوامل مهم در تحقق اتاق سرور استاندارد می باشد. اتاق سرور یا دیتاسنتر است که به دلیل قرار دادن سرورها یا قرار دادن حجم زیادی از قطعات الکترونیکی، گرمای زیادی تولید می کند. این گرما متناسب با تعداد رک های قرار گرفته در اتاق سرور افزایش می یابد و به همین دلیل خنک کننده اتاق های سرور با ظرفیت های مختلف با توجه به بار خنک کننده آنها توسط فناوری های مختلف تعیین می شود.

کنترل تردد یا سیستم‌های کنترل دسترسی

امروزه دستگاه های کنترل تردد براي كنترل و مانيتور كامل و موثر رفت و آمد پرسنل، از ملزومات شركت ها و سازمان ها و موسساتی است كه با تعدادي پرسنل سر و كار دارند. اين نياز با افزايش تعداد پرسنلی كه بايد مديريت شوند، رشد خواهد كرد. سیستم کنترل تردد جهت نظارت بر ورود و خروج های یک مجموعه از جمله اتاق سرور مورد استفاده قرار می گیرد.
این سیستم در همه اماکن قابل استفاده بوده امکان کنترل ورود و خروج یا دادن مجوز دسترسی، اعلام خطر، باز و بسته کردن درها و … را بر عهده دارد.

از این سیستم می توان برای سایر مکان های عمومی، حضور و غیاب، سیستم های مالی ، رستوران و غیره نیز استفاده کرد. در هر مجموعه ایی که یک سیستم کنترل تردد وجود داشته باشد. این امکان وجود دارد که بتوان تمام ورود و خروج افراد را زیر نظر داشت. این امر به راحتی به وسیله یک نرم افزار اکسس کنترل قابل انجام می باشد. در برخی از سیستم های اکسس کنترل به دلیل داشتن سیستم وب سرور داخلی این امکان وجود دارد که بتوان از راه دور به دستگاه متصل شد و به تنظیمات دستگاه دسترسی داشت.

سیستم کنترل تردد خودرویی یا سیستم پارکینگ نیز جزوی دیگر از سیستم های کنترل تردد می باشد.سیستم کنترل تردد پارکینگ شامل دستگاه های اکسس کنترل بوده و می تواند کنترل ورود خروج خودروها را بررسی نماید.

تابلو برق اتاق سرور

تابلو یک محفظه یا کابینت فلزی است که تجهیزات کنترلی در آن قرار می گیرد و اتصالات الکتریکی توسط هادی ها قرار می گیرد و محفظه آماده استفاده است.
تابلو برق یکی از مهم ترین دستگاه ها در اتاق سرور و مجموعه است که شامل یک یا چند دستگاه اتصال و قطع کننده با دستگاه های کنترل، اندازه گیری، حفاظت، رگولاتور و غیره می باشد. برای برقراری ارتباط لازم  بین آنها و سایر تجهیزات خارج از تابلو می باشد .

کنترل خطوط برق ورودی و خروجی و برق اضطراری و همچنین نیاز به کنترل جریان و قدرت خط مستلزم استفاده از تابلوهای برق است. تابلو برق علاوه بر داشتن ولت متر و آمپرمتر دارای یک سری کلیدهای مینیاتوری است که جهت و وضعیت ولتاژ را کنترل می کند. سازمان برق شهری یا می تواند آن را به UPS متصل کند. .

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع تابلو برق از نظر نصب و کارایی می توانید به تابلو برق و انواع تابلو و تجهیزات برق مراجعه نمایید.

کف‌پوش یا اپوکسی

اپوکسی یک ماده پلیمری است که ابتدا مایع است و سپس با کمک واکنش های شیمیایی به جامد تبدیل می شود. اپوکسی یک پوشش پلیمری است که روی بتن یا موزاییک در لایه های مختلف در کف اتاق سرور اعمال می شود.

در طراحی و ساخت یکدیتاسنتر، مرکز داده یا اتاق سرور جدید، یا تبدیل و ارتقاء یک مرکز داده قدیمی به استانداردهای جدید، سرمایه گذاری در نوع کف به کنترل محیط و حفاظت از تجهیزات کمک می کند. اگر اتاق سرور یا مرکز داده شما دارای کف بتنی است، نصب این کفپوش یک گزینه اقتصادی خواهد بود که مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت.

دیوار کاذب اتاق سرور

طبق تعریف، دیوار خشک یک پانل تقسیم کننده غیرباربر است که فقط وزن خود را تحمل می کند، معمولاً بین 8 تا 15 سانتی متر ضخامت دارد و در قسمت بیرونی ساختمان قرار دارد. دیوار جداکننده اتاق سرور یک دیوار غیر باربر است که از یک سری فریم فلزی تشکیل شده است که گچ تخته با پیچ های مخصوص به آن نصب می شود.

سطوح صفحات  با بتونه و نوار چسبی درزبندی می شوند، بنابراین در انتها یک سطح یکپارچه بدون درز و قابل رنگ آمیزی یا هر نوع پوشش نهایی دیگر خواهیم داشت. دیوارهای کناف در واقع یک راه حل ساده و کامل برای جدا کننده در فضاهای اداری، تجاری و مسکونی می باشد.

این ساختار دارای ویژگی هایی به شرح زیر می باشند:

• سرعت تولید بالا با ضایعات کم و در نتیجه صرفه جویی در نیروی کار و منابع.
• قابلیت اجرا در طبقه تمام شده که تغییرات آتی در معماری ساختمان را آسان می کند.
• کاهش وزن ساختمان که حاصل استفاده از جداکننده های 25 تا 35 کیلوگرمی است و مقاومت در برابر خطرات زلزله.
• افزایش خاک مفید زیر پی ساختمان
• قابلیت اجرا مطابق با مشخصات فنی مورد نظر طراح

.

درب ضد حریق اتاق سرور

درب ایمنی ضد حریق روکش استنلس استیل یا با روکش کربن بخشی از تجهیزات اتاق سرور هستند که نقش مهمی دردیتاسنتر  و اتاق خدمات در ساختمانها  و سازمان  ایفا می کنند.
نظارت بر شرایط محیطی در اتاق سرور و مرکز داده برای جلوگیری از خرابی موتور سازمان ضروری است.
انحراف دما و رطوبت از شبکه مشترک یکی از دلایل اصلی خرابی تجهیزات فناوری اطلاعات است، بنابراین استفاده از تجهیزات حرفه ای پایش محیطی یکی از الزامات مدیریت فناوری اطلاعات است.

اطلاعات فنی درب ایمنی ضد حریق:

این درب طبق استاندارد B.S تولید و تست شده است.
نمای درب مناسب برای محیط های اداری و صنعتی می باشد
عایق بندی لایه میانی با استفاده از مواد مخصوص
با پوشش ضد حریق
پوشش های ضد حریق

Fire Retardant Coatings
با نرخ آتش سوزی ساعت، 1/2 ساعت، 1 ساعت، 1/2 ساعت 2 برای افزایش ضریب مقاومت حرارتی
درب امنیتی  دیتاسنتر  اتاق سرور باروکش MDF گرما تورمی

درب امنیتی مرکز داده برای اتاق سرور:

بدنه دو لایه تخته ام دی اف 8 میلی متری، دو طرف درب، 2 لایه تخته ام دی اف 8 میلی متری، رویه درب بالمینت PVC
هسته تلفیقی شامل سازه فولادی به همراه
 با ورق فولادی 1 میلی متری
پوشش داخلی RS ساخته شده از پشم سنگ از نوع سخت RS
شامل قفل مولتی سیستم 14 زبانه Kale ترک و قفل تردد
قفل الکتریکی CISA داخل چارچوب قابل تجهیز به انواع سیستم تردد
درب بند اتوماتیک از نوع ضد حریق
امکان نصب شیشه بازرسی مخصوص شیشه دوجداره سکوریت
لاستیک دود سیل و آب بند نسوز سیلیکونی مقاوم در برابر حرارت 350 درجه

.

کف کاذب اتاق سرور

با توجه به وجود انواع کابل ها و تجهیزات، کابل های برق، نصب سیستم های خنک کننده و همچنین وجود اعلام حریق و کپسول آتش نشانی و سایر تجهیزات لازم در اتاق سرور، وجود کف کاذب بهترین راه حل قابل انجام است. 
در انتخاب کف کاذب باید استانداردهای متفاوتی در نظر گرفته شود، برای اتاق سرور و مراکز داده حساسیت بیشتری دارد و رعایت استانداردها بسیار مهم است، زیرا طراحی اتاق خدمات مشترک علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها می تواند بهبود امنیت دستگاه را تضمینن کرد
کف کاذب مورد استفاده در اتاق سرور باید بادوام و مقاوم در برابر آتش، رطوبت، برق و وزن بالا بوده و با الزامات محیطی مطابقت داشته باشد.
برای انتخاب مشخص برای ساخت و نصب دیتاسنتر و اتاق سرور در سازمان خود با کارشناسان گروه فنی شرکت  توسعه نگار فرنام تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

 سقف کاذب اتاق سرور

با توجه به لزوم وجود لوله کشي برای سیستم های اعلام و اطفاء حریق و لوله های گالوانیزه جهت عبور کابل های سیستم روشنایی، دوربین مدار بسته و تاسیسات روشنایی، لازم است مرکز داده یا اتاق سرور موضوع دارای سقف کاذب در اتاق سرور باشد. سقف کاذب اتاق سرور باید در ارتفاع مناسب کمتر از سقف اصلی نصب شود.

به این ترتیب که با توجه به ابعاد نهایی اتاق سرور، فریم کناری دیوار کاذب اتاق سرور از صفحات کناف گچی (همان دیوارهای کناف) در سرتاسر اتاق سرور ساخته می شود تا فضای باقیمانده یک شبکه کامل 60*60 برای اجرای پانل های سقفی سرور کاذب اتاق باقی می ماند..

مشخصات سقف کاذب اتاق سرور عبارتند از :

• تایل های سقف موقت در اتاق سرور باید عایق صدا باشند
• تایل های سقف موقت در اتاق سرور باید در برابر آتش و رطوبت مقاوم باشند.
• استفاده از رنگ های روشن در سقف موقت اتاق سرور
• از نگهدارنده های تایل های سقف موقت در اتاق سرور استفاده کنید
• امکان جابجایی آسان تایل های سقفی موقت در اتاق سرور

این ساختار امکان استفاده از انواع صفحات اعم از صفحات سوراخ دار (آکوستیک) و صفحات نسوز ساخته شده از مواد معدنی را می دهد.
سازه محافظ با فاصله بین محوری 600 میلی متر جزء اصلی این سازه را تشکیل می دهد و توسط آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل می شود.

لدر و سینی کابل

لدر و سینی کابل را می توان به عنوان تجهیزات اتاق سرور توصیف کرد. این دستگاه برای ارسال کابل های شبکه و کابل های برق از نقطه دسترسی به اتاقی که رک و یو پی اس در آن قرار دارد استفاده می شود.

لدر ها و سینی ها بسته به محدودیت های اتاق سرور و پیکربندی رک ها  ممکن است از سقف کاذب یا زیر کف کاذب یا پشت دیوار کاذب عبور کنند. لدر ها از جنس ورق گالوانیزه و سینی ها از جنس ورق گالوانیزه و یا پی وی سی تشکیل شده اند 
سینی کابل و لدر ها یکی از بهترین روش ها و ابزارها برای مسیریابی مقادیر زیادی کابل می باشد. از آنجایی که اتاق های سرور و مراکز کنترل ترکیبی از الکترونیک و سرور هستند، میزان کابل های موجود در این مراکز نیاز به مسیریابی مناسب و استاندارد دارد. بنابراین قبل از اجرای کف کاذب با توجه به میزان کابل کشی و میزان تجهیزات از کابل ولدر استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده سینی کابل و لدر:

خم افقی ۹۰ درجه لدر کابل
چهار راه افقی لدر کابل
سه راه افقی لدر کابل
تبدیل افقی لدر کابل
لدر مستقیل لدر کابل
خم عمودی لدر کابل
ساپورت یا تکیه گاه لدر و سینی
مقسم لدر
کاور لدر و اتصالات

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته به عنوان اصلی ترین تجهیزات اتاق سرور استاندارد، مورد نیاز همه محیط های این چنینی است.نصب دوربین مدار بسته به صورت آشکار هم به واسطه حضور فیزیکی دوربین مدار بسته از ناهنجاری جلوگیری کرده و هم حس امنیت را در بین ارباب رجوع و پرسنل ایجاد میکند چرا که همه می دانند در صورت بروز هر اتفاقی همه چیز قابل پیگیری و کنترل است.

.دوربین‌ها بسته به نوع کاربرد آن‌ها و شرایط جغرافیایی و فیزیکی محل، انتخاب و نصب می‌گردند.

سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

امنیت و حفاظت فیزیکی سرورها و دستگاه های ذخیره سازی بسیار مهم است. سالانه میلیاردها ریال برای خرید سرورها، دستگاه های جمع آوری اطلاعات و تجهیزات اتاق سرور در مراکز داده هزینه می شود و ذخیره سازی اسنادو مدارک مجازی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

بنابراین حفاظت در برابر آتش و ایمنی در اتاق سرور بسیار مهم است. مراکز داده از انواع کابل ها، الکترونیک، تابلوهای برق و سیستم های خنک کننده استفاده می کنند که هر کدام مستعد آتش سوزی هستند و در صورت آتش سوزی باید محافظت شوند.

وجود سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق نه تنها به مدیر اتاق سرور اجازه می دهد تا در شرایط عادی به راحتی از اتاق سرور خارج شود، بلکه به آنها اجازه می دهد تا با خیال راحت به امور شخصی در غیاب آنها رسیدگی کنند. عدم حضور مدیران با واکنش به موقع در هنگام وقوع بحران، مسئولیت جلوگیری از گسترش آتش سوزی در نقاط دیگر و ایجاد خسارت بیشتر را در داخل خانه بر عهده می گیرید.

UPS (خدمات نصب و راه اندازی)

هنگامی که اتاق سرور خاموش است، ما فقط دو گزینه داریم: بعد از خاموش شدن برق، تجهیزات اتاق کامپیوتر را خاموش کنید. برای فعال نگه داشتن تجهیزات از یک منبع تغذیه جایگزین استفاده کنید. در هر صورت، یک باتری پشتیبان به نام “منبع تغذیه” یا UPS مورد نیاز است.

دستگاه های یو پی اس فرصت مهمی را برای چند دقیقه در اختیار ما قرار می دهند تا دستگاه را بدون از دست دادن داده ها و آسیب جدی نرم افزاری و سخت افزاری خاموش کنیم، یا یک تغذیه  قادرند سرورها را به طور خودکار بدون از دست دادن اطلاعات در صورت قطعی برق طولانی مدت و کمبود منابع برق جایگزین خاموش کنند.در صورت وجود ژنراتور لازم است ژنراتور بکار رفته جهت تغذیه اتاق سرور برق خروجی با موج سینوسی و فرکانس ۰٫۵ ± ۵۰ هرتز تولید نماید و از UPS های با قابلیت دبل کالورژن (تبدیل برق هم در ورودی و هم در خروجی ) استفاده شود.)..

شرکت توسعه نگار فرنام با تجربه انجام انواع پروژه های استاندارد سازی اتاق سرور و طراحی و اجرای انواع اتاق سرور و مراکز داده می تواند شما را در خرید و اجرای تجهیزات اتاق سرور همراهی کند تا بهترین گزینه برای شما باشد. . .

فهرست