اتاق سرور

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. راهکارها
 4. chevron_right
 5. اتاق سرور

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور، بخش مهمی از هر سازمان، اداره یا شرکت ها است که وظیفه ذخیره سازی اطلاعات مختلف از جمله داده های آماری، اطلاعات کارمندان، داده های نرم افزارهای سیستم و … را دارد. اتاق سرور معمولا چندین سرور فیزیکی را در خود جای داده است که این سرورها علاوه بر ذخیره سازی، وظیقه پردازش اطلاعات را نیز بر عهده دارند.یک اتاق سرور ممکن است شامل چندین سرور باشد که این سرورها یا به صورت فیزیکی با بصورت مجازی پیکربندی شده اند.

طراحی و راه اندازی اتاق سرور

طراحی و راه اندازی اتاق سرور

 • طراحی و راه اندازی اتاق سرور
 • خنک کننده اتاق سرور
 • امنیت اتاق سرور
 • اعلام و اطفا حریق اتاق سرور
 • و ….

ادامه مطلب …   

تهویه و سرمایش اتاق سرور

 • طراحی و راه اندازی سیستم تهویه
 • راهکار سرمایشی Room Oriented
 • راهکار سرمایشی Row Oriented
 • ارهکار سرمایشی Rack Oriented
 • و ….

ادامه مطلب …   

تامین تجهیزات اتاق سرور

 • کنترل تردد یا Access Control
 • تجهیزات سیستم سرمایشی
 • تابلو برق
 • دوربین مدار بسته
 • و ….

ادامه مطلب …   

اعلام و اطفا حریق

اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

 • طراحی و راه اندازی اتاق سرور
 • خنک کننده اتاق سرور
 • امنیت اتاق سرور
 • اعلام و اطفا حریق اتاق سرور
 • و ….

ادامه مطلب …   

طراحی و راه اندازی اتاق سرور

 • طراحی و راه اندازی اتاق سرور
 • خنک کننده اتاق سرور
 • امنیت اتاق سرور
 • اعلام و اطفا حریق اتاق سرور
 • و ….

ادامه مطلب

طراحی و راه اندازی اتاق سرور

 • طراحی و راه اندازی اتاق سرور
 • خنک کننده اتاق سرور
 • امنیت اتاق سرور
 • اعلام و اطفا حریق اتاق سرور
 • و ….

ادامه مطلب

اتاق سرور استاندارد

اتاق سرور برای ارائه خدمات خود به یک عملکرد ایمن، پایدار و مطمئن نیاز دارد. از اجزای تشکیل دهنده در طراحی یک اتاق سرور استاندارد می توان به رکها که وظیفه نگهداری از سرورها و تجهیزات شبکه را بر عهده دارند، تابلو برق، سیستم کابل کشی و لدر و سینی ها نگهدارنده کابلها، تهویه و کولینگ اتاق سرور، اتصالات سخت افزاری پچ پنل ها، اتصال دهنده ها، آداپتورها و … اشاره کرد.

بخش های مختلف اتاق سرور

کنترل شرایط محیطی اتاق سرور

کنترل دما و رطوبت هوا بخشی جدایی ناپذیر از هر اتاق سرور استاندارد است.تجهیزات محاسباتی در سیستم کنترل شرایط محیطی، به طور مداوم گرما، سرما و رطوبت اتاق سرور را کنترل می کنند. این سیستم که به عنوان سیستم مانیتورینگ اتاق سرور نیز شناخته می شود، ابزاری هوشمند برای محافظت از اتاق سرور است که حسگرهای دما، سنسور های رطوبت، سنسور های نشت آب، سنسور های جریان قطع ولتاژ و غیره را در اختیار شما قرار می دهد.
این سیستم هوشمند در اتاق سرور با نام‌های مختلفی از جمله سیستم کنترل وضعیت محیطی، سیستم مدیریت اتاق هوشمند، سیستم مدیریت زیرساخت مرکز داده و سیستم BMS اتاق سرور  نام‌گذاری می‌شود که همه عملکرد یکسانی دارند.

بخش سخت افزار

سخت افزارهای اصلی اتاق سرور مانند سرورها و دستگاه های ذخیره ساز بخشی از سخت افزار اتاق سرور است. این تجهیزات شامل انواع هارد دیسک و کنترلر هارد است که داخل سرور قرار گرفته شده است

رک اتاق سرور

محفظه ای برای محافظت از سرورها، سوئیچ های برق، روتر و مواردی همچون مودم، کیس و … می باشد. رکها علاوه بر حفاظت از منابع مختلف باید دارای سیستم تهویه نیز باشند تا صدمات و آسیبها کاهش یابد. از ملزومات رکها می توان به مواردی چون: فن خنک کننده،  پاور ماژول یا پریزهای برق، سینی ثابت و سینی متحرک، مانیتور، حرارت سنج، بلانک پنل یا قفل درب رک، پیچ و مهره و بخش لایتنینگ یا لامپ اشاره کرد.

سیستم کابل کشی اتاق سرور

کابلهای اتاق سرور، نظیر کابلهای رابط برق، پچ کوردها و کابلهای عبور داده شده از قسمتهای مختلف، کابلهای توکار در اتاق سرور، جزو مهمی از اتاق سرور است. رعایت اصولی کابل کشی ساختار یافته و در نظر گرفتن محل خم شدن کابلها و زوایای مختلف کابل کشی اتاق سرور از جمله اصول کابل کشی اتاق سرور می باشد.. تداخل الکترومغناطیسی بین خطوط ممکن است پایداری و عملکرد سیم کشی را کاهش دهد و ممکن است خطر ایمنی ایجاد کند. بنابراین ساختار سیمی سازه بافته شده بسیار مهم است.

کابل کشی اتاق سرور باید دارای کانالهایی با درپوش مناسب بوده و بین مسیرهای Data و برق فاصله استاندارد باشد. همچنین از سینی و لدر در اتاق سرور برای عبور کابلهای شبکه و برق از سینی و لدرهای مناسب استفاده می شود.

برق اتاق سرور

قسمت مهم و حساس طراحی منبع تغذیه اتاق سرور و تجهیزات شبکه می باشد. در طراحی اتاق سرور با توجه به گرید Tire مورد نیاز سیستم الکتریکی باید طوری طراحی شود که احتمال قطع برق تجهیزات تا حد امکان کاهش یابد از طرفی انرژی الکتریکی مورد نیاز تجهیزات دارای ایمنی کافی می باشد. . کنترل سیم کشی ورودی و خروجی برای برق و برق اضطراری و همچنین نظارت بر جریان و ولتاژ سیم کشی مستلزم استفاده از تابلوهای برق است.

یکی از مهم ترین قسمت های اتاق سرور سوئیچ اتاق سرور است که نیاز به طراحی و اجرای دقیق در کنار عملکرد مناسب دارد. تابلو برق محفظه ای برای نصب تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی است که بر روی آن قطعات حفاظتی کلیدزنی و کنترل و دستگاه های نمایشگر ولتاژ، جریان، فرکانس، توان، کسینوس نصب شده است. پانل های الکتریکی برای محافظت از کاربران تجهیزات در برابر شوک الکتریکی و محافظت از تجهیزات در برابر عوامل محیطی استفاده می شود

اتاق سرور یو پی اس

UPS اتاق سرور تجهیزات برق اضطراری اتاق سرور یا UPS برای محافظت از تجهیزات در برابر شوک الکتریکی یا جریان نامنظم استفاده می شود. یکی از مهمترین وظایف دستگاه یو پی اس این است که در صورت قطع برق شهری به هر دلیلی، دستگاه یو پی اس بلافاصله بدون وقفه وارد مدار می شود. به این ترتیب دیگر نیازی به روشن یا خاموش کردن تجهیزات مورد استفاده شما نیست و البته می توانید به جای استفاده از یو پی اس از ژنراتور برای برق استفاده کنید. در هنگام قطع برق در اتاق سرور، برای جلوگیری از قطع شدن سیستم برق اتاق سرور در هنگام شروع به کار ژنراتورها، بلافاصله وارد مدار می شویم و برق می گیریم.
اتاق سرور را فراهم کنید.هنگامی که ژنراتور آماده برق است، محموله از مدار شارژ می شود و اتاق سرور توسط ژنراتور تغذیه می شود.

حفاظت در مقابل آتش

سیستم اعلام حریق اتاق سرور و سیستم اطفاء حریق اتاق سرور بخش مهمی از هر اتاق سرور است. اتاق سرور از سیستم اعلام حریق برای به حداقل رساندن آسیب آتش سوزی استفاده می کند. طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق
آنچه در مکان های مختلف پذیرفته می شود تابع قوانین خاصی است که در استانداردهای مختلف بیان شده است. یکی از معتبرترین استانداردها در زمینه سیستم های اعلام حریق، استاندارد 72-NFPA می باشد.
در طراحی سیستم اعلام حریق اتاق سرور و اطفاء حریق اتاق سرور باید مواردی را در نظر گرفت که می توان به آنها اشاره کرد.
ابعاد اتاق، امکانات اتاق مانند وجود کف کاذب و سقف کاذب، دمای اتاق، نوع نصب تجهیزات مهندسی میدانی، بازرسی سیستم های سرمایشی و سرمایشی، مسیریابی کابل ها به اتاق سرور و تابلو برق اتاق، سیستم های اطلاع رسانی و اطفاء حریق اتاق، سایر موارد اجزاء.

امنیت اتاق سرور

هنگام اجرای امنیت نفوذ اتاق سرور و تضمین اصالت، داده ها بخش مهمی از امنیت اتاق کامپیوتر است. ایمن سازی اتاق سرور می تواند به روش های مختلفی انجام شود. از نظر امنیت اتاق سرور می توان به لزوم نصب دوربین های مداربسته برای نظارت بر تجهیزات و قفسه های مانیتور در اتاق سرور اشاره کرد.
علاوه بر این، سیستم کنترل دسترسی به تردد اتاق کامپیوتر یکی از الزامات امنیتی اتاق کامپیوتر است، بنابراین برای مدیریت قصد، جریان انسانی و ترافیک در اتاق کامپیوتر استفاده می شود. سیستم های کنترل ترافیک می توانند ورود و خروج افراد را کنترل و مدیریت کنند

کنترل شرایط محیطی اتاق سرور

سیستم روشنایی

اغلب، استفاده از چراغ های LED بهترین راه برای روشنایی اتاق سرور است. از این نوع سیستم ها در سقف های کاذب استفاده می شود که در هنگام ورود افراد به طور خودکار باز می شوند و هنگام خروج افراد بسته می شوند.

چاره ارت اتاق سرور

اتاق سرور چاه های ارت بخشی جدایی ناپذیر از سیستم اتصال زمین هستند و باید در اتاق سرور برای تخلیه فوری جریان الکتریکی ناخواسته استفاده شوند. سیستم زمین از پرسنل و تجهیزات در صورت وجود جریان و اتصال محافظت می کند. حفاظت و ایمنی نیروی انسانی و حفاظت اتصالات تجهیزات الکترونیکی و اجزای فیزیکی مانند کف کاذب و شاسی و فریم فلزی.علاوه بر این، محافظت در برابر ولتاژهای بالا و از بین بردن خطر برخورد صاعقه از دیگر مزایای سیستم های اتصال به زمین است.

کف کاذب برای اتاق سرور

کف کاذب اتاق سرور ،باعث بالا آمدن کف اتاق سرور می شود  تا فضا برای تعداد زیادی کابل و تجهیزات دما فراهم شود. کف های کاذب در اتاق های سرور در حال حاضر قابلیت مدیریت ایمن تجهیزات و کابل های کامپیوتری، توزیع بارهای سنگین و البته انعطاف پذیری را دارند. کف های کاذب از ابتدا به طور خاص برای اتاق های سرور طراحی شده بودند و هیچ جایگزینی برای آنها وجود ندارد. از دیگر مزایای استفاده از کف کاذب می توان به امکان ترکیب طرحها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و سازگاری با محیط اشاره کرد. سقف اتاق سرور قابلیت نصب آسان و سریع را دارد. در اتاق سرور از آنجایی که کابلها و امکانات زیادی وجود دارد، کابلها و امکانات زیادی را می توان از سقف عبور داد که یکی از دلایل استفاده از سقف می باشد. سقف کاذب به دلایل زیر باید قابل جابجایی و نصب آسان باشد. حداقل ارتفاع سقف 15 سانتی متر می باشد سقف اتاق سرور باید به رنگ روشن، نسوز و ضد رطوبت باشد. سقف کاذب اتاق سرور نیز باید عایق صدا بوده و به راحتی جابجا شود

درب اتاق سرور

درب اتاق سرور باید نسوز باشد، برای این منظور درب اتاق سرور باید با پشم شیشه یا آزبست پر شود. درب های اتاق سرور باید مجهز به قفل های امنیتی الکتریکی و مکانیکی قوی و دو جداره فولادی باشند. یراق آلات درب نیز یکی از مهم ترین قطعات مورد نیاز برای این نوع درب خاص است. درب باید دارای قفل برقی باشد. همچنین یک قفل برقی drop bolt  لازم است که بتوان آن را به قاب از نوع Access control متصل کرد

کولینگ اتاق سرور

خنک کننده اتاق های سرور با ظرفیت های مختلف یا فناوری های مختلف با توجه به بار خنک کننده آنها تعیین می شود.علاوه بر این، اتاق های سرور باید با در نظر گرفتن قابلیت های خنک کننده طراحی شوند تا در برخی موارد به زیرساخت آسیب جدی وارد نشود.
سیستم خنک کننده اتاق سرور به سه دسته تقسیم می شود: سیستم خنک کننده بین رک ها، سیستم خنک کننده برای کل فضای اتاق سرور و سیستم خنک کننده

داخل رک.

سیستم InRow یا اینرو نوعی سیستم خنک کننده هستند،  که بین رکها تجهیزات قرار می گیرد. وظیفه این خنک کننده ها انتقال هوای گرم پشت رک های اتاق سرور به جلوی رکها پس از خنک شدن است.

.

فهرست