SD WAN چیست؟

Cisco SD-WAN

SD-WAN که شبکه گسترده بر پایه نرم افزار هم شناخته می شود، یک شبکه گسترده مجازی است و این امکان را به سازمان ها می دهد تا برای اتصال کاربران به برنامه‌های کاربردی، در هر نقطه‌ای از هر ترکیب دلخواهی از سرویس‌های انتقال داده استفاده نمایند. این سرویس‌های انتقال داده شامل MPLS ،LTE و اینترنت می‌باشند.

زیرساخت شبکه‌های گستردۀ سنتی تا زمانی مناسب بودند که جریان اصلی ترافیک داخل یک سازمان در محدودۀ اینترانت آن سازمان جریان داشت. با گذر زمان و رشد فناوری سرویس‌های ابری و برنامه‌های کاربردی تحت Cloud یا همان SaaSها (Software-as-a-Service) مانند Office365 و Dropbox، زیرساخت‌های ابری یا همان «Infrastructure as a Service» که به اختصار IaaS نامیده می‌شود مانند Microsoft Azure ،Amazon AWS و Google Cloud ، و Cloudهای خصوصی مانند Cisco Webex جریان ترافیکی بیش‌تری را به خود اختصاص دادند، به طوری که هم‌اکنون جریان اصلی ترافیک در داخل بسیاری از سازمان‌ها به سمت Cloud‌های عمومی و اینترنت سوق پیدا کرده و در آیندۀ نزدیک بسیاری دیگر از سازمان‌ها مجاب به استفاده از این‌گونه سرویس‌ها خواهند بود. این تغییرات منجر به پدید آمدن نیازهای جدید در زمینۀ امنیت، کارایی برنامه‌های کاربردی، اتصالات ابری، مدیریت و عملیات شده است.

Cisco SD-WAN

چرا Cisco SD-WAN ؟

بدلیل روبرو شدن شبکه های گسترده سنتی (WAN) با چالشهایی از قبیل کند شدن جریان ترافیک شبکه سازمان و کند شدن شبکه بدلیل رفت و برگشت ترافیک از طریق مرکز داده، هزینه بالای افزایش پهنای باند به منظور حل کردن مشکل کندی، کاهش پویایی شبکه بدلیل وابستگی به فناوری سرویس دهنده، افزایش تعداد کاربران در سایت شعب و در نتیجه افزایش سایز و پیچیدگی شبکه ، تغییر نیازمندی های کاربران از قبیل نیاز به تماس تصویری، پخش ویدیو و … نیاز به راهکاری که پاسخگویی این چالشها باشد را دو چندان می کند.

معماری Cisco SD-WAN به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا علاوه بر اتصالات سنتی موجود، از اتصال اینترنتی برای شبکۀ گسترده استفاده نموده و از طریق مسیریابی هوشمند، استفاده از این شبکه را بهینه نمایند. SD-WAN نه تنها عملکردهای مربوط به اتصالات معمول شبکۀ گسترده را انجام می‌دهد، بلکه انتقال امن سرویس‌های برنامه‌های کاربردی را با کارآمدترین روش تضمین می‌نماید. این فناوری به عنوان یک پوشش (Overlay) مجازی به شما این امکان را می‌دهد تا الگوهای مسیریابی را از طریق تنها یک داشبورد تعریف و به صورت خودکار عملیاتی نمایید.

SD-WAN انعطاف‌پذیری بیشتری به مشتری می‌دهد. اکنون می‌توانید بسته به اولویت‌های کاری و نیازهای پهنای باند و همچنین برنامه‌های مهم کسب و کار، مسیرهای مسیریابی خود را بهینه کنید. SD-WAN کنترل را برای مشتری و شبکۀ گسترده را برای مدیریت ساده‌تر می‌کند. سازگاری SD-WAN به معنای مهاجرت از MPLS یا 4G/LTE نمی‌باشد. شما می‌توانید ساختار کلاسیک شبکۀ گسترده برای برنامه‌های کاربردی مهم و تجاری سازمان را از طریق MPLS-VPN حفظ کرده و سپس مابقی ترافیک شبکۀ سازمان را از طریق اینترنت هدایت کنید تا هزینه‌ها کاهش یابند.

مزایا Cisco SD-WAN ؟

  • محلی و یا تحت Cloud : یک Control Plane به صورت ساده به عنوان Fabric شبکۀ گسترده عمل خواهد کرد، با قابلیت گسترش برای هزاران شعبه
  •  استقلال محیط حمل و نقل : پشتیبانی جهانی از هر نوع اتصال از جمله MPLS ، اینترنت و 4G/LTE
  • انعطاف‌پذیری نقاط پایانی : پیاده‌سازی توسط تجهیزات شبکه به صورت مجازی یا فیزیکی در شعبه، مرکزداده، Cloud و Co-Location
  •  تحلیل و اطمینان : بهینه‌سازی در زمان حقیقی برای کلیۀ برنامه‌های کاربردی با استفاده از دید (Visibility)، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی به همراه بینش عملی به منظور دستیابی به عیب‌یابی سریع‌تر.
  • کاهش در زمان اجرا.
فهرست