درب ضد حریق

درب ضد حریق اتاق سرور

درب ضد حریق

درب ضد حریق اتاق سرور با قابلیت حفاظت در برابر حریق  یکی از حیاتی ترین و مهم ترین قسمت های راه اندازی اتاق سرور استاندارد یا مرکز داده استاندارد نامیده می شود. درب های اتاق سرور دارای ویژگی های خاصی هستند و به دلیل اهمیت فراوان باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و بتوانند تجهیزات اتاق سرور را در برابر آتش سوزی یا هرگونه سرقت محافظت کنند. درب اتاق سرور باید مطابق با استانداردهای بین المللی باشد. این شرکت با تکیه بر تجربه شرکت توسعه نگار فرنام، درب های استاندارد مورد نیاز مراکز داده و اتاق سرور را تامین می کند.

ویژگی های درب اتاق سرور


ضد حریق بودن

درب ضد حریق یا درب ضد حریق اتاق سرور همانطور که از نامش پیداست برای مقابله با حریق و ضربه طراحی شده است و گاهی به این درب ها درب های امنیتی نیز می گویند. فشرده بودن تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در مراکز داده و تعداد زیاد منابع حرارتی (شامل سیم و کابل) در مراکز داده و گرمای تولید شده توسط سیستم های فن در این مراکز همیشه در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند.
این مهم است که بدانید آسیب به یک مرکز داده می تواند تأثیر بسیار مخربی بر شرکت ها و مشتریان داشته باشد. از آنجایی که در فناوری مدرن نقش مهمی ایفا می کند، مراکز داده باید به دقت نظارت و کنترل شوند و شرکت ها باید منابعی را برای ارتقای امنیت این واحدها اختصاص دهند.

استفاده صحیح و اصولی از درب ضد حریق در اتاق کامپیوتر بهترین راه برای محافظت و جلوگیری از آتش سوزی در اتاق کامپیوتر می باشد. این درب ها علاوه بر ایجاد امنیت کامل برای تجهیزات اتاق سرور، ماندگاری دود و شعله های آتش در محیط کوچک در مواقع آتش سوزی را تضمین می کند و از آسیب دیدن سایر اموال و افراد جلوگیری می کند.
می توان گفت درب ضد حریق مقاومت بیشتری نسبت به درب های معمولی دارد. در صورت بروز آتش سوزی در ساختمان، درب ضد حریق باید ظرف مدت 2 ساعت از ورود آتش به فضای داخلی جلوگیری کند و تا 850 درجه سانتیگراد دمای بالا را تحمل کند. برای این منظور، درب از ورق فلز ساخته شده است و داخل آن با پانل های آزبست با چگالی بالا پر می شود تا گرما را دفع کند.
این درب ها که از ، فولاد، کربن یا ام دی اف روکش شده اند، برای محیط های صنعتی مناسب هستند و هم مقاوم هستند و هم تأخیر در اشتعال ایجاد می‌کنند.پروفیل چارچوب نیز از نوع ورق کربن استیل به ضخامت 2 میلی‌متر یا پروفیل فلزی است.درهای ضد حریق باید دود و عایق حرارتی باشند تا از ورود رطوبت و دود به داخل جلوگیری شود.

 

انواع درب ضد حریق اتاق سرور

به طور کلی سه نوع درب ضد حریق وجود دارد که البته باید بدانید که هر کدام از این درب ها در جای خود مورد استفاده قرار می گیرند که شامل:

درب ضد حریق چوبی

همانطور که از نام این مدل پیداست این درب ضد حریق چوبی است. قیمت این نوع درب نسبت به مدل شیشه ای کمتر است. این درب از چوب مخصوص با لایه های فولادی ساخته شده و از پشم شیشه استفاده شده است که زیبایی و تنوع رنگ این محصول خوب است.

درب ضد حریق شیشه ای

استفاده از شیشه می تواند بر زیبایی و استحکام درب بیافزاید. از این نوع درب ها در ساختمان های مسکونی و اداری استفاده می شود.

درب نسوز فلزی

این نوع درب دارای موقعیت بالایی است که می توان گفت نسبت به مدل های دیگر وزن بیشتری دارد.

درب ضد سرقت

درب ضد سرقت باید چند ویژگی داشته باشد. دوام درب یکی از نکات مهم است. یک درب ضد سرقت باید بتواند با تجهیز قفل و سخت افزار مناسب در برابر ضربه مقاومت کرده و از آن جلوگیری کند. این نوع درب دارای پین هایی در پشت در است تا در صورت آسیب دیدن لولا، در از جای خود خارج  نشود

بیرون باز شو

استقرار درب اتاق سرور باید به سمت بیرون باز شود زیرا در صورت باز شدن درب از داخل در هنگام حریق و کارکرد سیستم تخلیه و اطفاء گاز فشار گاز مانع از کشیده شدن درب به داخل و گرفتار شدن فرد داخل اتاق می شود. درب اتاق سرور باید قابلیت باز شدن مکانیکی از داخل را داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و قطع برق و یا خرابی سیستم قفل برقی درب بتوانید از اتاق خارج شوید.

یراق‌آلات درب اتاق سرور

براق بودن درب نیز یکی از مهم ترین قسمت هایی است که این درب خاص به آن نیاز دارد. درب اتاق سرور باید دارای قفل الکترونیکی باشد که در برندهای مختلف مانند برند Abloy فنلاند یا سایر برندهای معروف قابل استفاده باشد. تجهیز درب اتاق سرور به دستگیره آنتی پنیک از داخل اتاق ایده خوبی است.

همچنین درب اتاق سرور باید دارای   لیدکاور یا  نگهدارنده كابل تا از قطع شدن کابل بین درها جلوگیری شود.

این درب ها باید امکان نصب  ارام بند  در را نیز داشته باشند. آرام بند نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

همچنین قفل الكتریكی Drop bolt داخل چارچوب قابل اتصال به انواع Access Control نیز نیاز است.

همچنین با قابلیت اتصال به سیستم کنترل تردد، سه نوع قفل شامل قفل برقی اتاق سرور، قفل. برقی جلو و قفل برق مخصوص اتاق سرور  قفل مقابل برقی و قفل‌برقی به همراه یراق‌آلات یکپارچه است.

پنل درب نیز باید ام دی اف  روکش  PVC ضد خش در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف باشد

سیستم کنترل تردد درب

تجهیزات کنترل ترافیک می توانند تردد افراد، وسایل نقلیه و عملکرد تجهیزات صنعتی و امور مربوطه را کنترل و مدیریت کنند. سیستم کنترل دسترسی با روش های مختلف احراز هویت به درب اتاق سرور متصل می شود تا از ورود افراد غیرمجاز به اتاق جلوگیری کرده و تردد افراد مختلف را ثبت کند.
بهترین مدل این سیستم کنترل ترافیک بیومتریک است. نرم افزار مدیریت و کنترل این سیستم ها تمامی تنظیمات تردد را انجام می دهد و  ترد آنها را با هم گزارش می دهد و در پایگاه داده ذخیره می کند تا در صورت نیاز گزارش های لازم را دریافت کند. سیستم کنترل تردد مجموعه ای از دستگاه ها و نرم افزارهایی است که به صورت مجموعه ای برای دستیابی به اهداف مختلف نصب می شوند.

شرکت توسعه نگار فرنام با سالها تجربه در زمینه نصب و راه اندازی  دیتاسنتر (مراکز داده) و اتاق سرور آماده سرویس دهی به پروژه های کوچک و بزرگ شبکه می باشد. برای تکمیل پروژه وب خود، لطفا با ما تماس بگیرید یا به صورت آنلاین در وب سایت با ما چت کنید. شما دارید ما استاد صدای گرم شما هستیم..

فهرست